e
sv

Lucid, Ekim Ayında Elektrikli Arabalarının Teslimatına Başlayacak

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD’li şirket Lucid Group, geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile Tesla’yı geride bırakan sürüş menziline sahip lüks elektrikli sedanlar sunmaya başlayacağını ve bunun pazar için büyük bir zorluk teşkil edeceğini belirtti. Kaliforniya merkezli Lucid, Arizona fabrikasında uzun müddettir ertelenen Lucid Air arabalarının üretimine başladı. Şirket, önümüzdeki iki yıl içinde fabrikanın kapasitesinin yılda 90.000 araca çıkarılabileceğini de belirtiyor.

Şirket, yaklaşık beş yıllık bir çalışmanın akabinde birinci Dream Edition modellerini Ekim ayı sonunda teslim etmeyi beklediğini belirtiyor. Firmanın birinci elektrikli aracı Lucid Air Dream Edition satışa sunulduktan sonra daha ucuz modeller olan Grand Touring, Touring ve Air Pure da kullanıcılara sunulacak. Şirket, Lucid Air modelleri için 13.000’den fazla rezervasyon aldığını da belirtiyor. Lucid Group ayrıyeten, Lucid Air Dream Edition’ın planlanan toplam üretimini de 520 araca çıkardığını belirtiyor. 520 araçlık üretim kapasitesi, aracın 520 millik sürüş menziline işaret etmekte.

Lucid Air Dream Edition, 169.000 $ fiyat etiketine sahip olacak. Elektrikli araç, ABD hükümeti tarafından 520 mil yani 837 km sürüş menzili ile en yakın rakibi Tesla’nın Model S elektrikli aracından 100 mil daha fazla sürüş menziline sahip olacağı konusunda resmi bir derecelendirme almış. Lucid Air modellerinin, Tesla’nın elektrikli araçlarından daha uzun sürüş menziline sahip olması, bu ay Lucid Group’un paylarında de %23’lük bir artışa yol açmış.

Tesla Model S’de eski bir baş mühendis olan Lucid CEO’su Peter Rawlinson, üretim alanında yaptığı konuşmada şirketin araçlarının pil teknolojisi ve Model S elektrikli araçlarına nazaran maliyet avantajına sahip olduğunu belirtiyor. Lakin Rawlinson yeniden de “Müşterileri menzil korkusu endişesinden kurtardık. Bir sonraki büyük pürüz ise elektrikli otomobillerin maliyet aktifliği. Maliyetleri daha da düşürmemiz gerekiyor.” diyerek elektrikli araçlarının üretim maliyetini düşürme amaçlarından bahsediyor.

Son olarak Lucid Group’un, 77.400 $ fiyat etiketine sahip olan en ucuz elektrikli aracı Air Pure modelinin gelecek yılın sonlarında üretime gireceğini söylediğini de belirtelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli