Maaş Formülümüz ve Tazminat Felsefemiz

Tazminat, herhangi bir şirkette mühim bir mevzudur. Buffer şeklinde bir şirkette, bizim maaşlar 2013’ten beri şeffaftır, tazminat, bütün Buffer kadrosunun düşüncelerini ve geri bildirimlerini paylaşabileceği saydam bir iç tartışmadır.

Son birkaç yılda maaş formülümüzde oldukça şey değişti. Fazlaca sıradan bir formül aldık ve onu işgücü piyasası için daha doğru hale getirdik ve son zamanlarda, formülümüzü uzak-ilk bir dünya için reel bir ölçek haline getirmek için geliştirmeye odaklandık.

Bu gönderide, tazminat felsefemize genel bir bakış ve maaş formülümüzün sıradan bir açıklamasını paylaşacağız. Şeffaflık inanılmaz derecede kuvvetli bir araçtır ve tazminat mevzusundaki yaklaşımımızı paylaşmanın şu anda bu alanda gezinmekte olan öteki kişilere destek olabileceğini umuyoruz.

Tazminat ile alakalı iyi mi düşünüyoruz

Tazminat yaklaşımımız seneler içerisinde gelişti ve maaş formüllerimiz muhtelif biçimler aldı, sadece genel ücret felsefemizin birkaç temel direği değişmedi.

Netice olarak, tazminat ve yararları, müşterilerimizin hizmetinde aynı cömertliği paylaşabilmemiz için takım arkadaşlarımızı Buffer’a ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için güçlendiren araçlar seti olarak görüyoruz. Her satın alan etkileşiminin eğlenceli bir edinim olmasını istiyoruz. Takım üyelerimizin görevlerini yerine getirmelerini ve işleriyle meşgul olmalarını sağlayarak, müşterilerimizin şahsi ve iş yaşamlarında başarı ve doygunluk elde etmelerini destekleyen çözümler ve araçlar oluşturabiliriz.

Bu temel ilkeler, ekibimizin ücretleri ve yararları ile alakalı aldığımız bütün kararları yönlendirir:

şeffaflık: Emniyet kurmak, kendimizi görevli tutmak ve sektör için bir kaynak olarak hizmet etmek için yaklaşımımızı ve bütün maaşlarımızı açıkça paylaşıyoruz.

Basitlik: Her insanın herhangi bir bireysel maaşa iyi mi ulaştığımızı kolayca görmesini elde eden, anlaşılması basit bir formül sürdürmeyi amaçlıyoruz.

hakkaniyet: Aynı rol ve sorumluluklara haiz, aynı edinim seviyesindeki kişilere eşit ücret ödenmesini sağlarız.

cömertlik: İhtiyacımız olan kadrosu cezbetmek, bireyler olarak gelişmek ve müzakereden meydana gelen istisnalardan ve eşitsizliklerden kaçınmak için piyasanın üstünde ödeme yaparız.

Maaş formülümüz

Buffer’daki her temel maaş, maaş formülümüzden türetilir. Formüle dayalı yaklaşım, tazminatla alakalı önyargılı kararları en aza indirir. Maaş formülümüz, takım genelinde tutarlı bir halde uygulanan nesnel piyasa faktörlerine dayandığından, bu, herhangi bir cinsiyet ücret farkı hikayesinde farkındalığımızı sağlamak için kıymetli bir çalgı olmuştur. Buffer’da eşit ücretle alakalı daha çok data için son olarak ödeme analizimizi okuyunuz.

formülümüz rolünüz x hayat maliyeti = maaşınız.

Rol tazminatını iyi mi belirleriz

Her görevi şu verilerle karşılaştırırız: Radford, bir platform yılda iki defa küresel anketlere katılan şirketlerden ücret ve yarar verilerini toplayan. Rol karşılaştırması, yazılım sanayisine ve San Francisco pazar verilerinin yüzde 50’sine dayanmaktadır. San Francisco’yu rekabetçi bir işgücü piyasası olduğundan cömertlik ilkemizin bir parçası olarak seçtik.

Hayat maliyetini iyi mi uygularız

Durum ve edinim düzeyi için karşılaştırma yaptıktan sonrasında, San Francisco’nun hayat maliyeti ve emlak fiyat endeksine kıyasla dört coğrafi bölgeden birini nesnel olarak dikkate alan bir hayat maliyeti faktörü ile çarpıyoruz.

Yüksek hayat maliyeti
San Francisco pazarının %100’ü = 1 ile çarpın.
Örnekler: San Francisco, CA & New York, NY

Orta hayat maliyeti
San Francisco pazarının %90’ı, 0.90 ile çarpın
Örnekler: Singapur ve Sidney, Avustralya

Yaklaşık hayat maliyeti
San Francisco pazarının %85’i, 0,85 ile çarpın
Örnekler: Boulder, CO & Madrid, İspanya

Düşük hayat maliyeti
San Francisco pazarının %75’i, 0.75’in katı
Örnekler: Bangalore, Hindistan ve Wroclaw, Polonya

Bu hayat maliyeti çarpanları, geleneksel tazminat yaklaşımlarında bulunan boşluğu kapatırken küresel bir takım olmayı da hesaba katar.

Bu formülü çalışırken görmek için maaş sayfası Bütün Buffer kadrosunun saydam maaşlarıyla.

Maaş formülümüzün geleceği

Son birkaç senedir, formülümüzü daha da basitleştirme ve formülün bir bileşeni olarak hayat maliyetini ortadan kaldırma amacımız vardı. Pratikte bu, her insana aynı düzeyde San Francisco maaşları ödemek için düşük, yaklaşık ve orta bantları ortadan kaldıracağımız demektir.

Bu değişimin kararı, bugün haiz olduğumuz kadroya (Mart 2021) dayalı olarak işletme giderlerinde 1,2 Milyon Dolarlık bir artış olacaktır. Bu değişim üstünde düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu olsa da, bunu tek seferde yapmak yerine kademeli olarak yapmak için kasıtlı olarak bir hedef belirledik. Takasları tartmamız gerekse de ekibimize yatırım yapmak önemlidir ve Buffer için bu sezonda takım boyutumuzu genişletmenin müşterilerimizin gereksinimlerine hizmet etmekle daha ahenkli olduğuna inanıyoruz.

Ayrıca, küresel tazminatı etkilemesi ihtiyaç duyulan piyasa değişimlerini de görüyoruz. Uzak emek vermeyi benimseyen daha çok şirketle, kabiliyete erişim artık yöresel beceri havuzuna bağlı değil. Bu bölgelerde merkezi olan şirketlerde çalışmak için Silikon Vadisi’nde ya da New York’ta yaşamanıza gerek yok. Ek olarak üst seviye kabiliyetlere erişmek için bu şehirlerde karargah kurmanıza da gerek yok! Maaşlarımızı kıyaslamak için hiç bir vakit yalnızca yöresel pazara bakmamış olsak da, küresel bir işgücünü destekleme hareketinin bir parçası olarak hayat maliyetinin muhtemelen giderek daha çok alakasız hale geleceğini biliyoruz.

Tazminat mevzusundaki yaklaşımımız ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Kuruluşunuz içerisinde ya da haricinde ödemenin daha saydam hale gelmesini dilediğiniz birtakım yollar nedir? Buffer topluluğuyla münakaşaya katılın Twitter’da burada.

Saydam maaşları olan bir ekipte çalışmak talep eder misiniz? Mevcut iş ilanlarımıza göz atın İşte.

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli