e
sv

Mamut melezler geri geliyor!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bilim dünyası, yünlü mamutlarının soyunun susuzluk nedeniyle tükenmiş olabileceğini ve yünlü mamutların büyük bir çoğunluğunun aslında 10 bin 500 yıl evvel yok olduklarını düşünüyor. Bunun için sayılan iki neden ise insanların avlanması ve ekolojik değişimler.

Bilgisayar çipleri, teslimat dronları ve toplumsal ağlar inşa eden teşebbüsleri duymuşsunuzdur. Colossal isimli bir teşebbüsün çok farklı bir maksadı var. Yünlü Mamut’u 2027’ye kadar ihtilal niteliğinde bir gen düzenleme teknolojisi olan CRISPR kullanarak yok olmaktan geri getirmek.

Mamut ömür kainatına geri mi dönüyor?

Colossal isminde bir teşebbüs kümesi CRISPR teknolojisi ile 2027’ye kadar yünlü mamut melezleri tekrardan oluşturmak istiyor. Colossal önümüzdeki 4-6 yıl içinde bebek mamutları doğurmaya çalışacak.

Plan, gerçek yünlü mamutları tam olarak tekrar dönüştürmek olarak değil, daha çok küçük kulaklar ve daha fazla beden yağı üzere soğukta adapte olmuş genetik özelliklerini fil kuzenlerine getirmek ve mamutların 10.000 yıldır görülmediği tundrada dolaşabilen bir melez yaratmak.

Projenin baş uzmanı Lamm, “Gerçek Kuzey Yıldızımız, yünlü mamutun başarılı bir onarımıdır, birebir vakitte Kuzey Kutbundaki melez sürülere başarılı bir biçimde tekrar dönüştürmektir. Önümüzdeki 4-6 yıl içinde birinci buzağılarımıza sahip olmaya odaklanıyoruz.” dedi.

Colossal şu ana kadar 15 milyon dolar topladı

Colossal ayrıyeten Mamut embriyolarını büyütmek için yapay rahimler geliştirmeyi umuyor. Taşıyıcı fil anneleriyle 10 yünlü mamut yetiştirmek asıl maksatları lakin şirketin öngördüğü büyük ölçekli sürülere ulaşmak için bunun kâfi olmayacağı bildiriliyor.

Colossal’ın çalışmalarının temelinde CRISPR teknolojisi var. Bu teknoloji bakterilere saldıran virüsleri tanımlamak ve DNA’larını parçalamak için geliştirdiği bir usulden uyarlanan bir teknoloji ve genetik mühendisliğinin temel desteği olduğu ileri sürülüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli