e
sv

Marka Sütunlarına Yeni Başlayanlar Kılavuzu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Marketing ve markalaşma uygulamaları yüzyıllardır var olması durumunda, endüstriler 1990’larda değişmeye başladı.

Dijital yüzyıl geldi ve firmalar, şirketlerine bir benlik kazandırmak amacıyla markalarını mamüllerinden daha çok pazarlamaya başladılar.

90’ların başlangıcında doğmuş bir bin senelik olarak, dijital devrimle hem de büyüdüm. Aslına bakarsak, bin yılların bir itibarı var tüm gününü telefonlarında geçirdiği ve tembel olduğundan.

Bununla beraber, dijital yüzyıl ve teknoloji gelişmeye başladıkça topluluğun iş beklentilerinin de değiştiğini iddia ediyorum. İşletmelerin ve hatta çalışanların, kendi içlerinde kıymeti olan ve camiası pozitif yönde yönde etkileyen bir marka olmaları beklenir. bir tek ürünleri satmak).

Bir pazarlamacı yahut işletme sahibi olarak merak ediyor olabilirsiniz, “Kitlemin irtibat kurduğu bir markayı iyi mi oluşturabilirim?”

Bu gönderide, marka kimliğinizi hedef kitlenize net bir halde ileten marka sütunlarının iyi mi oluşturulacağını tartışacağız.

Sözgelişi, marka sütunları, bir markanın temel fikrini destekleyen yahut ona ebat katan temel değerler, mühim kuvvetli yönler yahut yönler olabilir. “Kimsin?”

Aslına bakarsan, bu marka sütunları müşterilerinizin mühim bulmuş olduğu herhangi bir şey olabilir – kim bilir yenilik, güvenilirlik, vaktinde teslimat vb.

Marka sütunları, markanızı farklılaştırmayı amaçlar ve müşterileriniz tarafınca kıymet verilmeli ve onaylanmalıdır. Birisi müşterilerinizin markanızı niçin beğendiğini sorduğunda, markanızı açıkça iyi bir halde iletiyorsanız, muhtemelen marka sütunlarınızı listeleyebilirler.

Bu sütunlara, müşterilerinize daha iyi ürün yahut hizmetler taktim etmek için stratejik olarak karar verilmelidir.

Bunun birazcık kavramsal gelebileceğini biliyorum. Marka sütunlarını kategorilere ayırdığımızda tahmin etmek daha basit olabilir.

Aşağıda, kendi marka sütunlarınızı belirlemek için kullanabileceğiniz beş marka sütunu kategorisini öğrenelim.

Beş marka sütunu nelerdir?

Ana marka sütunları gaye, idrak, hüviyet, değerler ve marka deneyimidir.

1. Gaye

Gaye, şirketinizin misyonu ve temeli olarak tanınabilir. benzer biçimde sorulara yanıt verecektir. “Şirketinizi niçin kurdunuz?” ve “Ne elde etmeyi umuyorsun?”

Bunu stratejik olarak düşünün. Hedefiniz olarak hedef kitlenize ne iletmek istiyorsunuz? Çalışanlara yahut potansiyel çalışanlara ne iletmek istiyorsunuz? Amacınızı bilmek, misyonunuzla ahenkli ve hedef kitlenizi doğru halde hedefleyen mensupları işe almanıza destek olacaktır.

Gaye, şirketinizin kültürü olarak bile tanınabilir. Sözgelişi, HubSpot’ta bizim kültür KALP olan (alçakgönüllü, empatik, uyarlanabilir, dikkat cazibeli ve şeffaftırlar) inkişaf odaklı bireyler hakkındadır. HEART kısaltması, firma olarak markamızın temel direklerinden biridir.

2. Idrak

Idrak, müşterilerinizin şirketinizi/markanızı iyi mi algıladığı ile ilgilidir. Mevcut müşterilerin markanızı iyi mi gördüğünü değerlendirmek yahut yeni bir şirketseniz, müşterilerin markanızla ilişkilendirmesini dilediğiniz birtakım özellikleri yazmak isteyeceksiniz.

Bu konukseverlik yahut liderlik benzer biçimde bir şey olabilir. Bunlar idrak markanızın temel direkleriyse, bu halde müşterilerin sizi sektörünüzde güvenli, iyi bir ev sahibi olan bir önder olarak görmelerini istersiniz (bu, örnek olarak bir otel için mantıklıdır).

3. Hüviyet

Bu marka sütunu, bir marka olarak kim olduğunuzla ilgilidir. Marka, olduğunuz bir şeydir, haiz olduğunuz bir şey değildir. Her şey bir firma olarak kişiliğinizle alakalı.

Sözgelişi, bir hüviyet markası sütunu “arsız” yahut “yürekli” benzer biçimde bir şey olabilir. Bu, müşterilerin sizi arsız bir benlik benzer biçimde görmesini dilediğiniz demektir. Bu marka sütununu tanımlamamızın sebebi, iyi mi insan olunacağına ve müşterilerinizle iyi mi etkileşime geçeceğinize dair yol gösterici bir ışığa haiz olmanızdır.

4. Değerler

Değerleriniz, genel konumunuzu hedef kitlenize iletmekle ilgilidir. Firma olarak sizin için mühim olan nelerdir? Iyi mi bir ayrım yaratmak istersiniz? Bu, bütünlüğe ve sahipliğe kıymet vermek benzer biçimde bir şey olabilir.

5. Marka Deneyimi

En son, marka deneyimi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmanıza destek olacak bir sütundur. İnsanlar bir markayı beğendiklerinde ürün ve hizmetleri kullanırlar. Bu kadar fazlaca seçenek varken müşteriler beğendikleri firmalardan alışveriş yapmayı tercih edecekler. Bu, genel markanızla pozitif yönde bir alan kişi deneyimi ve çağrışım oluşturmanız gerektiği demektir.

Bu marka sütunlarını temel alarak sizi rakiplerinizden ayıran bir marka kimliği oluşturabilirsiniz. Başarısız olan firmalar, büyük ihtimalle marka temellerinin ne işe yaradığını ve iyi mi hizalandıklarını düşünmediler.

Sağlam bir stratejiniz var ise, sadece bir amacınız yahut kimliğiniz yoksa, insanoğlu sizden alışveriş yapmak zorunda hissetmeyecektir. Öte taraftan, kullanıcı deneyimine kıymet verdiğinize laf verirseniz, sadece idrak kapalıysa, bu halde da başarıya ulaşmış olamazsınız.

Bir sonraki kısımda, marka sütunlarınızı tarif etmek için bu kategorileri iyi mi kullanabileceğinizi gözden geçirelim.

Marka Sütunlarınızı Iyi mi Belirlersiniz?

Markanızın temellerini belirlemek için, hedef kitlenize iletmek dilediğiniz en mühim özellikleri bulmak için kendinize bir takım sual sormalısınız.

Gaye

 • Şirketinizi niçin kurdunuz/kuruyorsunuz?
 • Neyi başarmak istiyorsun?
 • Müşterilerinize iyi mi hizmet etmek istersiniz?
 • Misyonunuzu ve vizyonunuzu destekleyen müşterilere hangi kıymeti sunuyorsunuz?

Amacınız, benzer değerleri paylaşan çalışanlar ve müşteriler için bir mıknatıs rolü görmelidir. Ek olarak şirketinizin öyküsünü bahsetmek ve kendinizi rakiplerinizden değişik kılmak için bir kanca elde edecektir.

Idrak

 • Müşterinizin zihninde iyi mi bir rol oynuyorsunuz?
 • Kıymetinizi ne olarak algılıyorlar?

Bu sütun öğrenim benzer biçimde bir şey olabilir. Kim bilir insanoğlu sizi sektörünüz hakkındaki informasyon edinmek için gittikleri bir yer olarak görüyorlar. Bu tamamen hedef kitlenize ve markanızı mesajlaşma, saygınlık ve idare yöntemiyle iyi mi yorumladıklarına aittir.

Hüviyet

 • Kültürünüz iyi mi?
 • Bakış açınız nelerdir?
 • İletişimde iyi mi bir ses tonu kullanıyorsunuz?
 • Markanızı tanımlayan inançlarınız ve davranışlarınız nedir?

Sesinizi ve markanızı tarif etmek, muhtelif platformlarda hedef kitlenizle iyi mi konuşmak istediğinizi planlamakla ilgilidir. Marka kişiliği, çalışanların iyi mi olabileceğini, iyi mi davrandıklarını, müşterilerinizin kim bulunduğunu vb. işaret eder.

değerler

 • Kitlenizle etkileşiminizde sizin için mühim olan nelerdir?
 • Kendi finansal çıkarlarınızdan ilkin bile her şeyden ilkin neye kıymet veriyorsunuz?

Tekrar, bu sütun bir firma olarak neye ehemmiyet verdiğinizi tanımlamanıza destek olacaktır.

Marka deneyimi

 • Müşteriler her münasebet noktasında sizinle iyi mi etkileşime giriyor?
 • Müşterilerin iyi mi bir edinim yaşamasını istiyorsunuz?
 • Alan kişi deneyiminizi rakiplerinizden daha iyi meydana getiren nelerdir?

Bu sütun, algılanan kişiliğinizin ve itibarınızın çoğunu tanımlayacaktır.

Marka sütunlarınızı oluştururken müşterilerinizin sizden ne alacağını düşünün. Kolaylık, daha yüksek nitelik, vakit tasarrufu vs. sağlıyorlar mı?

Markanızın temellerini belirlemek için marka stratejinizi düşünün ve kişiliğinizi, sesinizi, alan kişi deneyiminizi, amacınızı ve insanların markanızı iyi mi algılayacağını net bir halde tanımlayan şeyler bulun.

Marka Sütunu Örnekleri

1. Hilton Marka Sütunları

Hilton’un marka sütunları üstünde fazlaca net bir halde belirtilmiştir. İnternet sitesi. Misafirperverliğe, dürüstlüğe, liderliğe, tayfa çalışmasına, sahiplenmeye ve şimdi (aciliyet duygusuna) kıymet verirler.

Bunlar değerleri olarak anlatılır, sadece aslen firmanın iyi mi algılanmak istediğini, kimliklerinin ne işe yaradığını, alan kişi deneyiminin iyi mi bulunduğunu ve neye kıymet verdiklerini yayınlayan marka sütunlarıdır.

2. Patagonya Marka Sütunları

Patagonia, kişiliği ve amacı olan bir markadır. Görevleri, çevresel krize yönelik çözümlere esin vermek ve bu tarz şeyleri uygulamaktır (amaçları budur). Ayrıca, Patagonya minimalist bir biçim sunar ve sadeliğe ve kullanışlılığa kıymet verir (bu onların kişilikleri ve değerleridir).

3. Nike Marka Sütunları

Nike, kurulduğu günden bu yana marka sütunlarında tutarlı olmuştur. Tüm bunlar rekabet ve bireyin sınırlarını aşmakla ilgilidir. Firmanın bütün reklam, mesajlaşma ve yatırım kararları bu kişiliği ve kıymeti destek sunar.

Marka sütunları, şirketinizi rekabette tanımlamanın ve farklılaştırmanın mükemmel bir yoludur. Bu artık bir tek ürün üretmekle alakalı değil – müşterilerine kıymet sunan bir sese ve bakış açısına haiz olmakla alakalı.

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir …student loan.

Böcek ilaçlama en iyi ve en etken yolu, bir çok aşaması sahibi olan haşere yönetimidir. Haşere ilaçlama Kontrolünde ilk ve en önemli ismim haşere problemlerini belirlemektir . Bu, tam olarak neye karşı bulunduğunuzu bulmayı ihtiva eder. Birtakım zararlılar (bakteriler, hayvanlar) insanoğlu İçin aslen yararlıdır, bu amaçla zararı dokunan zararlıları bulmak fazlaca mühimdir. İkinci şey, ne kadar haşere denetiminün gerekli bulunduğuna karar vermektir. Eyleme geçmenin ne kadar ciddi bulunduğuna bir tek büyülenen kısımda hayat sürdüren aile karar verebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli