e
sv

Marmara Denizi’ni daha berbat günler bekliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Sevinç ve Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen Marmara Çevresel İzleme Projesi (MAREM) kapsamında araştırmacılar, Marmara Denizi’ndeki toplam 200 istasyonda ve 450 farklı noktada araştırma yaptı. 28 Ağustos’ta Mürefte Limanı’nda başlayan araştırmalar 4 Eylül’de tamamlandı. 

MAREM Proje Başkanı Hidrobiyolog Levent Artüz, MAREM Proje Koordinatörü Bülent Artüz, Prof. Dr. Bahattin Yalçın, Prof. Dr. Dumrul Gülen, Prof. Dr, Celal Kurtuluş Buruk ve Dr. öğretim üyesi Aydın Dönmez‘in katıldığı araştırmada Marmara Denizi’ndeki müsilajın oluşumu, müsialjın şu anki durumu ve ekosisteme tesirleri incelendi.

Önemli bir bakteri biyokütlesi kalacak

Çalışma sonuçları aktaran Levent Artüz, şu an müsilajın hala Marmara’da olduğunu fakat farklı bir safhada olduğunu söylüyor. Proje Başkanı Artüz’ün belirttiğine nazaran, müsilajın bir kısmı bakteriyolojik olarak parçalanıyor fakat bu kadar büyük bir müsilaj kitlesini parçalayan bakteriler ileride diğer bir sorun yaratabilir. Artüz’e nazaran, Marmara müsilajdan arınsa bile geriye muhtemelen çok önemli bir bakteri biyokütlesi kalacak. 

Bununla birlikte Artüz, şu an Marmara Denizi’nin renginin griye döndüğünü ve denizdeki biyoçeşitliliğin ziyadesiyle azaldığını söylüyor. Burada 2018 yılında 200‘e yakın çeşit tespit edilirken bugün bu sayının 21‘e kadar düştüğünü de belirtiyor. Son olarak Hidrobiyolog Levent Artüz, Marmara Denizi’ndeki kirlenme suratı dikkate alındığında, ilerleyen yıllarda bu yılki görünümleri arayacağımızı söylüyor. Zira ona nazaran sorun müsilaj değil, sorun Marmara su kütlesinin kirli olması. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli