e
sv

Maske ve testlerin asbest içermesi argümanı üzerine inceleme yapıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Aşı ve PCR aykırısı tezleri beslemek için her gün farklı savlar ortaya atılıyor. Artık de aşı tersi etraflarda lisana getirilen savlardan birisi, sürüntü testlerin ve maskelerin asbest üzere ziyanlı unsurlar içermesi. Daha çok toplumsal medya üzerinden servis edilen bu tez geçtiğimiz günlerde İstanbul’daki bir laboratuvar araştırmasıyla çürütüldü. 

Asbest Uzmanı Kenan Yıldız, laboratuvar araştırmasından sonra yaptığı açıklamada PCR testleri için kullanılan numune alma SWAP’ları (numune alımı için ağız ve burun içine sürülen çubuk) ve maskeler üzerinde yapılan SEM EDX tahlillerinde hiçbir formda asbest, grafen yahut bunların türevi olan ziyanlı bir unsura rastlanılmadığını söyledi. Tahlilde SWAP’larda sırf karbon (C) ve oksijen (O) elementinin ve maskelerde de karbon elementinin tespit edildiğini ekledi. 

Halkın tasa etmesine gerek yok 

Yıldız yapılan incelemelerin eczane ve süpermarketlerde en çok tercih edilen maskeler üzerinden tahlil edildiğini söylüyor. PCR çubuklarını ise Maltepe Kızılay Kan Merkezi’nden temin ettiklerini söyleyen Yıldız, laboratuvarda SEM EDX aygıtıyla yani elektron mikroskop ve güç dağılım spektrometresi aygıtı ile ölçümler yaptıklarını belirtiyor. Sonuç olarak Yıldız, maske ve PCR testlerinde rastgele bir ziyanlı bileşene rastlamadıklarını ve halkın bunlardan tasa etmemesi gerektiği söylüyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli