e
sv

MediaTek, Akıllı Telefon İşlemcisi Kesiminde Liderliğini Sürdürdü

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

MediaTek, Counterpoint firmasının raporuna nazaran 2021’in üçüncü çeyreğinde akıllı telefon SoC (yongada sistem) pazarında yüzde 40’lık bir hisseyle liderliğini sürdürdü. MediaTek’in daima büyümesi, Qualcomm’un pazardaki önder pozisyonuna geri dönmesini zorlaştırıyor. Bununla birlikte Qualcomm’un, 5G akıllı telefon modem dalına liderlik ettiğini de belirtelim.

Counterpoint raporları, MediaTek pazar hissesinin geçen yılın tıpkı çeyreğinde yüzde 33 olduğunu belirtiyor. MediaTek bu yıl ise yüzde 40’lık bir pazar hissesini elde edebilmiş. Counterpoint, MediaTek’in 4G LTE SoC’lerinin pazar liderliğini güçlendirmeye yardımcı olduğunu belirtmiş. Fakat firma, şirketin 5G SoC’lerinin düşük-orta segmentinde hisse aldığını da ortaya koyuyor.

Firmaya nazaran Qualcomm, MediaTek şirketinden farklı olarak bu çeyrekte pazar hissesini yüzde bir oranında kaybederek yüzde 27’ye düşürdü. Fakat şirket, dökümhanelerden çift kaynak kullanımı sayesinde yüzde dokuzluk bir büyüme kaydetmiş durumda. Counterpoint ayrıyeten, Qualcomm’un akıllı telefon SoC sevkiyatlarının da üçüncü çeyrekte, hem çeyrek bazında hem de yıllık bazda büyüdüğünü belirtiyor.

Counterpoint’in dataları, Qualcomm’dan sonra Apple’ın üçüncü çeyrekte yüzde 15’lik hisseyle pazardaki üçüncü sırasını koruduğunu gösteriyor. Şirket, pazar hissesini yüzde üç oranında artırmayı başarmış durumda. Raporlar, şirketin dördüncü çeyrekte daha fazla büyüme kaydetmesini de bekliyor. Samsung ise bu çeyrekte, dördüncü sıradan beşinci sıraya gerilemiş. Güney Koreli dev, Samsung Exynos çipleri aracılığıyla yüzde beşlik bir pazar hissesine sahip.

Son olarak global SoC gönderilerinin, firmanın raporlarına nazaran üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde altı büyüdüğünü de belirtelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli