e
sv

Merck, Molnupiravir için Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay istedi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından salı günü yapılan açıklamalara nazaran, ABD merkezli ilaç şirketi Merck’in geliştirdiği Molnupiravir COVID ilacı değerlendirmeye alındı.

EMA, yaptığı açıklamalarda Merck’in geçtiğimiz günlerde müracaatta bulunduğunu söz etti. Açıklamalara nazaran Molnupiravir isimli ilacın kullanıma uygun olup olmadığı pahalandırılacak ve önümüzdeki haftalarda olumlu yahut olumsuz bir karara ulaşılacak.

Geçtiğimiz hafta da EMA’da bulunan yetkililer, ilacın COVID geçirme riski yüksek insanlarda kullanılmasını tavsiye ettiklerini duyurmuştu. Ayrıyeten ajans, ilacın COVID’e yakalandıktan sonraki beş gün içinde alınmasının çok kıymetli olduğunu belirtmişti. Bu açıklamalar sebebiyle de EMA’nın ilaca onay verme ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor.

İngiltere onay vermişti

Bu ay başında da İngiltere, Molnupiravir’e onay vermişti ve bunu yapan birinci ülke olarak kayıtlara geçmişti. Ekim ayında da Merck, ilacın acil kullanım onayı alması için ABD Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurmuştu. FDA’nın ise ilaca onay verip vermeyeceğinin aralık ayında muhakkak olacağı belirtilmişti.

Bunlara ek olarak, Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısının üreticilerinden Pfizer de geliştirdiği COVID hapı için FDA’ya acil kullanım onayı müracaatında bulunduğunu açıklamıştı. Paxlovid isimli bu ilacın hastaneye yatışları ve vefat oranlarını %89 oranında azalttığı tabir edilmişti.

Uzmanlar, şu sıralar Avrupa’da artan olaylar sebebiyle bu şekil ilaçların hastanelerin üzerindeki yükü azaltabileceğini ve hastalıkla uğraşta kıymetli bir adım olabileceğini düşünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli