e
sv

Merkez Bankası’ndan dövize müdahele!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dövize tekrar müdahele etti. Yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım tarafında direkt müdahale edilmektedir” tabirlerine yer verildi.

Bu yeni bir durum değil. Merkez Bankası geçen hafta da iki sefer satım tarafında döviz piyasasına direkt müdahelede bulunmuştu. Müdahaleyi “Döviz kurlarında görülen sıhhatsiz fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım istikametinde direkt müdahale edilmektedir” açıklaması ile bildirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu müdahaleye 13,90 TL’nin üzerinden başladığı görüldü. Satım istikametindeki bu direkt müdahale ile kur 13,73 düzeyine kadar geri çekildi. Dolar/TL bugün 13,9598 düzeyini görmüştü.

Merkez Bankası’ndan dövize müdahele!

Dolardaki yükseliş nerede son bulacak aşikâr değil. Merkez Bankası’nın geçen ay faiz oranlarını düşürmesiyle yükselişe geçen dolarda yükseliş sürüyor. 10 günde üçüncü müdahelenin gelmesinin akabinde CNN Türk’e açıklama yapan Prof. Dr. Sefer Şener “Son periyotta Merkez Bankası kurdaki oynaklığı gidermek gayesiyle direkt satış süreçleri yapıyor, birebir vakitte Borsa İstanbul’dan vadeli opsiyon piyasasından da satış yapılıyor. Son devirde kurlarda aşağı üst ivmelenme oluşuyor, sabahtan bu yana baktığımızda ekonomik temeli olmamasına karşın büsbütün beklentiyle alakalı ve spekülatif davranışlarla alakalı kurda oynaklık yaşıyoruz.” sözlerine yer verdi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli