e
sv

Meta, siber casusluk için 50 binden fazla kullanıcının gaye alındığını açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, yaptığı bir açıklamayla 100’den fazla ülkede gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve siyasetçiler üzere tanınan isimleri toplumsal medyada gözetleyen ve haklarında bilgi toplayan, onlara berbat hedefli temaslar gönderen yedi şirketi ve bu şirketle bağlı hesapları yasakladığını duyurdu.

‘Denetimler artarak devam edecek’

Meta yayınladığı bir raporda, nezaret şirketlerinin birkaç yıl içinde 100’den fazla ülkede 50.000’den fazla kişiyi maksat aldığını söyleyerek potansiyel olarak nezaret altında olduğuna inandığı kullanıcıları uyardığını belirtti. Ayrıyeten şirket, elde ettiği bulguları güvenlik araştırmacıları ve öteki toplumsal medya şirketleriyle paylaştığını açıkladı.

Meta, şirketlerin isimlerini vererek bu şirketleri ve şirketlerle irtibatlı hesapları, platformlarından yasakladıklarını ve haklarında dava açtıklarını belirtti. İsrail‘den Cobwebs Technologies, Cognyte, Black Cube ve Bluehawk CI, Hindistan ve Kuzey Makedonya‘dan BellTroX ve Cytrox şirketleriyle birlikte Çin‘den bilinmeyen bir kuruluş bu yasaklı kümesi oluşturuyorlar.

Şirketin raporunda: “Uygulamalarımızı berbata kullanan herkese karşı soruşturmaya ve yaptırım uygulamaya devam edeceğiz lakin bu siber paralı askerler birçok platformda bulunuyor. Ayrıyeten bu şahıslar hem devletler hem de özel şirketler tarafından kullanılıyor. Gayeleri için internet üzerinden gözetlendiklerini bilmek birden fazla vakit imkansızdır.” sözleri yer alıyor.

Şirket, her ne kadar kontrollerini ve yaptırımlarını artıracağını söylese de en tesirli tahlil olarak global olarak bölümde iş birliği yapılması gerektiğini vurguluyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli