e
sv

Metaverse: Virtuali-tee gerçeğe dönüştür

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

“Önümüzdeki 5 yıl içinde yalnızca bir toplumsal medya şirketi olarak değil, bir meta-evren şirketi olmayı planlıyoruz.”. Facebook’un kurucu ortağı ve İdare Şurası Lideri Mark Zuckerberg, 29 Ekim’de yıllık Facebook Connect konferansında şirketin Meta olarak tekrar adlandırılacağını duyurmuştu.

Metaverse, halka çeşitli biçimlerde sunulur. Metaverse terimi, Neil Stevenson’ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı Avalanche’da, insanların avatarlar olarak birbirleriyle ve yazılım casuslarıyla gerçek dünya metaforunu kullanarak 3 boyutlu sanal bir alanda etkileşime girdiğinde ortaya çıktı. Oyun ayrıyeten dijital para üniteleriyle beslenen büsbütün fonksiyonel bir iktisada sahiptir.

Roblox, elbet son yıllarda en başarılı Metaverse’dir.

40 milyar dolardan fazla olduğu iddia edilen Roblox, yeni çağın ekolojisini yaratıyor

10 Mart 2021’de New York Borsası’nda süreç görmeye başladıktan sonra Roblox, internet sanayisinde süratle gelişmeye başladı. ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu bilgilerine nazaran, şirketin piyasa bedeli bir yıl evvel 3,9 milyar dolardan 45,3 milyar dolara yükseldi ve Roblox’un piyasa kıymeti EA, Unisoft ve oyun sanayisindeki başka büyük şirketleri geride bıraktı ve sadece Activision’ın ikinci devi oldu.

Mart 2021’de Roblox, Activision’dan sonra ikinci sırada olup 45.3 milyar dolar kıymetindeydi.. Fotoğrafın Kaynağı: Ars Technica

Roblox, öğrencilerin yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini hür bırakmalarını sağlamak emeliyle 2004 yılında Roblox’u kuran David Baszuki ve Eric Kassel tarafından yazılan bir fizik simülasyon laboratuvarı olan Interactive Physics’ten ilham almıştır. Roblox, Ready Player One sinemasındaki meta data deposuna misal formda, kullanıcıların istedikleri vakit oynaması, öğrenmesi, bağlantı kurması, keşfetmesi ve oluşturması için 3 boyutlu sanal bir platform olarak tasarlanmıştır.

Roblox, oyuncuların kendi sanal dünyalarını yaratmalarına, kendi oyunlarını yaratmalarına ve hayal güçlerinin müsaade verdiği kadar ileri gitmelerine müsaade veriyor.

Ayrıyeten siz de arkadaşlarınızı oyunlarınızı oynamaya davet edebilirsiniz. Roblox, başlangıçta ABD’deki ilkokul çocukları ortasında son derece popülerdi ve ağızdan ağıza popülerlik kazandı. Pandemi sırasında popülaritesi fırladı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde App Store ve Google Play’de 1 numaralı oyun oldu.

Ağızdan ağza pazarlamanın yanı sıra, Roblox elbette reklamcılık için hem çok para harcadı.

Roblox Devam Eden Reklam Kreatif Harcamalarından 894 Milyon Dolar Elde Etti

SocialPeta’nın global App Store ve Google Play pazar bilgilerine nazaran, Ocak-Ekim 2021’de Roblox, iOS’ta 37.3 milyon ve Android’de 96,6 milyon olmak üzere 133,9 milyon indirme elde etti; 614,9 milyon doları iOS’ta ve 279,1 milyon doları Android’de olmak üzere 894 milyon dolar gelir elde etti.

Kullanıcı tarafından oluşturulan varlıklı içeriği (UGC) sayesinde Roblox, dünya çapında en çok indirilen 10 oyundan biri olmaya devam ediyor ve geçen yılki pandemiden bu yana Roblox’un ortalama üç aylık geliri 200 milyon dolardan fazla oldu.

Kaynak: SocialPeta. Üçüncü taraf Android uygulama mağazası bilgileri, indirme ve gelir datalarına dahil değildir

Ayrıyeten Roblox, reklam pazarında da yeterli performans gösterdi. Roblox, SocialPeta‘ya (dünyanın önde gelen pazarlama data platformu) nazaran Temmuz 2014’ten beri, toplam 2.600 günden fazla reklam mühleti, 215.000’den fazla reklam öğesi ve günde ortalama 80 reklam öğesiyle reklam veriyor.

Şirket, reklamları yüklü olarak AdMob’da yayınladı ve AdMob’daki reklam öğeleri, toplam reklam öğelerinin %45’ini oluşturuyordu.. Reklam öğelerinin birden fazla ABD’de barındırıldı ve toplam reklam öğelerinin% 30’unu oluşturuyordu, geri kalan % İngiltere ve Kanada .

Kaynak: SocialPeta. 2021’de iOS ve Android’de Roblox reklam trend tahlili istatistiği

Elbette, tesirli reklamlar uygulama indirmelerini de artırdı. Örneğin, Android’de Eylül ve Ekim aylarında reklam öğelerinin sayısında değerli bir artış oldu ve günlük azamî reklam öğesi sayısı 250’ye ulaştı. Eylül ve Ekim aylarında reklamlar arttıkça, oyun Google Play’deki indirmelerde besbelli bir artış elde etti: Eylül’de 12 milyon indirme, Ağustos’a nazaran %16,5 arttı.

Roblox’un reklam öğelerini daha yakından inceledikten sonra, meta data deposuna ait vizyonlarını reklamlar aracılığıyla ortaya koyduklarını farkettik.

Sanal dünyaları ve gerçekliği birbirine bağlamak – Roblox’un göstermeye çalıştığı şeylerden biri

Meta data deposunu oluşturmak için en değerli 4 şey vardır: araçlar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, toplumsal irtibat ve ekonomik sistem. Roblox durumunda, oyunlar toplumsal bağlantının araçları ve taşıyıcılarıdır, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik Roblox Studio geliştiricileri için bir forumdur ve ekonomik sistem sanal elektronik para ünitesi Robux’a dayanmaktadır.

Bunların hepsi, insanların gerçek dünyadan Roblox’a her türlü şeyi kopyalamasına müsaade vererek meta data tabanı ile gerçek dünya ortasındaki boşluğu kapatma teşebbüsüdür. Bunu aslında sıcak Roblox reklamlarından da görebiliriz.

1. Kaykay severler olarak gelin ve kendi Vans’ınızı yaratın

https://youtu.be/97J7IuXkdWQ

Bir kaykay sever olarak, oyunlarda güçlü hileleri korkusuzca deneyebilir, en sevdiğiniz kaykay eserlerini giyebilir ve kendi kaykay Vans ayakkabı modelinizi yaratabilirsiniz.

2. Ünlü bir DJ’mişsiniz üzere sanal bir konser düzenleyin

https://youtu.be/nYji25CciE8

Hatta kendi yazdığın müziklerinizi çalarak DJ olabilir ve kendi konserinizi yapabilirsiniz.

3. Sanal ve fizikî dünya ortasındaki çizgiyi bulanıklaştırarak gerçek hayattan sahneleri tekrar yaratın

https://youtu.be/6LYO39Iqq6s

Gerçek dünyadan sanal dünyaya “Muscle Beach”i yine yaratın ve böylelikle en gerçek oyun tecrübesine sahip olun

Üstte listelenen reklam öğeleri elbet oyunla gerçek hayat ortasındaki arayı başarılı bir halde kısaltır ve oyunculara varlıklı ve farklı bir sanal dünyada heyecan verici bir tecrübe sunar. Lakin bu, Roblox’un meta cihandaki reklam stratejisinin yalnızca küçük bir kesimidir.

Bonus:SocialPeta ve Gamepons, ortak olarak “Oyun Sanayisinde Dataların Karar Vermede Etkisi” bahisli bir web semineri düzenleyecek. Oyun sanayisindeki pazarlama trendleri ve data tahlilleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve seminere katılmak için kontağa tıklayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli