e
sv

Microsoft, Çin’de LinkedIn’i kapatıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, perşembe günü paylaştığı bir blog gönderisinde toplumsal iş ağı LinkedIn’i Çin’de kapatma kararı aldığını duyurdu ve bu usul kararlar alan ABD’li şirketler ortasına katıldı.

Açıklamalara nazaran bu karar Çin hükümetinin ülkedeki internet kurallarını sıkılaştırması, bu yüzden de “Çin hükümetine ayak uydurmanın zorlaşması” sebebiyle geldi. Wall Street Journal’in haberine nazaran de Çin’in internet düzenleyicisi, bu yılın başlarında LinkedIn’e içeriklerini düzenlemesi gerektiğini bildirmiş, bunun içinde toplumsal ağa 30 gün mühlet vermişti.

Açıklamalara nazaran ülkede LinkedIn’ın yerini Injobs isimli yeni bir uygulama alacak. Bu uygulamada LinkedIn’de bulunan “bağlantı kurma” üzere birtakım özellikler olacak; lakin rastgele bir toplumsal akış, gönderi yahut makale paylaşma olmayacak.

LinkedIn’in açıklamalarında şu sözler kullanıldı: “Çinli üyelerin iş ve ekonomik fırsat bulmalarına yardımcı olmada başarılı olduk lakin toplumsal taraflarda tıpkı seviyede bir muvaffakiyete ulaşamadık.”

Mart ayında üye alımı durdurulmuştu

Çin’deki faaliyetlerini azaltan teknoloji devleri ortasında Google ve ülkeden resmen yasaklanan Twitter da yer alıyor.  

Dünya çapında 300 milyondan fazla insanın kullandığı LinkedIn mart ayında da “düzenleyici problemler” sebebiyle ülkede yeni üye almayı durdurduğunu açıklamıştı. Çin de mayıs ayında Microsoft’un Bing arama motorunun ve LinkedIn’in ve başka 100 uygulamanın kullanıcı bilgilerini uygunsuz bir formda kullandığını tespit ettiğini açıklamış ve bu durumun düzeltilmesini dev şirketten talep etmişti.  

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli