e
sv

Microsoft, DirectX H264/265 Görüntü Kodlama API’sini Duyurdu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft bu hafta DirectX 12 için yeni Görüntü Encode uygulama programlama arabirimini (API) kullanıma sundu. Yeni API, üçüncü taraf uygulamaların GPU’ları kullanarak görüntü kodlama sürecini hızlandırmak için tasarlandı ve kodlama sürecinin çeşitli taraflarıyla ince ayar yapma yetenekleri sağlayacak.

Microsoft’un DirectX 12’si profesyonel görüntü sanayileri dışındaki son kullanıcıların büyük çoğunluğunun ihtiyaçlarını karşılayan görüntü kod çözme, görüntü sürece ve hareket varsayımı için GPU hızlandırmayı destekleyen API’lere zati sahipti. Görüntü kodlamaya gereksinim duyan kullanıcılar GPU hızlandırmalı kodlamayı destekleyen profesyonel uygulamalar kullanıyorlar. Fakat bu kodlama tescilli araçlar kullanılarak yürütülüyor ve görüntü kodlama için standart bir yaklaşım olmadığı için geliştiricilerin GPU satıcılarıyla yakın çalışmasını gerektiriyor.

DirectX 12 için Görüntü Kodlama API’sinin piyasaya sürülmesiyle Microsoft bunu değiştiriyor ve Windows 11’de görüntü kod çözme için bir standart sağlıyor. Tüm tescilli teknolojiler desteklenmeye devam edecek, fakat bundan sonra şirketler standart API’den yararlanabilecek.

Yeni programlama arabirimi, hem profesyonel hem de profesyonel olmayan izleyiciler ortasında tanınan olan H.264 ve H.265 (HEVC) kodeklerine dayanak sunuyor. Bu ortada AV-1, H.266 (VVC) dahil olmak üzere farklı kodek bileşenlerine gereksinim duyan profesyoneller, başka kodlama teknolojilerine (çoğu CPU hızlandırmalı) güvenmeye devam edecekler.

Yazılım devinin DirectX 12 görüntü kodlama API’si, uygulamalar için ve bilhassa profesyoneller için çok yararlı olacak. Bu bağlamda kodlama sürecinin birçok tarafından ince ayar yapılmasına müsaade vermek için birden fazla yapılandırılabilir parametre sunuldu.

Görüntü Encode API, Windows 11’in bir modülü olarak işletim sistemine dahil edildi ve DirectX 12 Agility SDK’da da mevcut (sürüm 1.700.10-önizleme yahut daha yeni sürümler). Intel ve NVIDIA’nın şoförleri yeni API’yi aslında destekliyor, AMD’nin şoför takviyesi ise 2022’nin ikinci çeyreğinde geliyor.

ÜreticiDesteklenen En az PlatformlarEn az Şoför Sürümü
AMDRadeon RX 5000, Ryzen 2000Geliştirme etabında – 2022 2. çeyrek
IntelIce Lake, Tiger Lake, Alder Lakev30.0.100.9955
NvidiaGeForce GTX 1000, GeForce RTX 2000, NVIDIA RTX, Quadro RTXv471.41
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli