e
sv

Microsoft Edge ve Windows Arama Entegrasyonu Gelişiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft Edge’in uzun müddettir geliştirme basamağında olan sekme arama özelliği sonunda biraz ilerleme kaydediyor. Görünüşe nazaran Edge’in yeni özelliği artık resmi sürüme bir adım daha yaklaştı ve Windows 10 Arama entegrasyonu da geliştirmeler aldı.

Microsoft, Chromium tabanlı sekme arama fonksiyonunun gelişimini şimdi resmi olarak onaylamamış olsa da, bu özellik birtakım kullanıcılar için sessiz sedasız kullanıma sunuldu. Edge’in yaklaşan sekme arama fonksiyonu, evvel Chrome için Google tarafından yapılan çalışmalara dayanıyor.

Bu özellik aylardır geliştirme basamağındaydı ve Microsoft Edge’in Ağustos ayındaki Canary önizleme yapılarında görüldü. Edge’in arama sekmesi özelliği, başlangıçta kullanıcıların Edge://flags menüsünden deneysel bir bayrağı etkinleştirmesini yahut komut satırını kullanmasını gerektiriyordu. En son güncellemede ise varsayılan olarak aktif hale getirildi. Söylediğimiz üzere, değişikliği sadece birtakım bireyler görebiliyor ve şirketin testleri devam ediyor olmalı.

Yazılım devi, Chromium tabanlı Edge’i işletim sistemindeki Windows Arama API’leriyle entegre etmeyi planlıyor. Yeni bir güncellemeden sonra Microsoft Edge arama geçmişi artık Windows 10 misyon çubuğundaki arama kutusunda görünmeye başladı.

Microsoft’a nazaran bu yeni özellik, Microsoft Edge tarayıcısından Windows’a bilgi getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda Windows 10’un arama kutusunu artık Microsoft Edge’de evvelden açık olan sekmeleri direkt ziyaret etmek için kullanabilirsiniz.

Gelecekteki bir güncellemeyle muhtemelen Windows 10 ile tarayıcının yer imleri ve son sekmeler üzere öteki özellikleri ortasında daha derin bir entegrasyon sağlanacak. Microsoft, Edge Canary 88 çalıştıran birtakım kullanıcılarla Windows Arama entegrasyonunu test etmeye başladı ve bu geliştirmelerin ne kadar faydalı olacağı şimdi belirli değil.

Üstteki ekran manzarasında görebileceğiniz üzere, Edge’in profil ayarlarına giderek arama entegrasyonunu kapatabilirsiniz. Ek olarak Microsoft, ilgili aramaları destekleyen yeni ve geliştirilmiş bir “Sayfada bul” aracı üzerinde çalışıyor üzere görünüyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli