e
sv

Microsoft, Konuttan Çalışma Modeliyle İlgili Araştırmasını Yayınladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Uzaktan çalışma modeli pandemi nedeniyle artık birçok şirket ve çalışan tarafından benimsenmeye başladı. Birtakım şirketler ofise dönüş sürecini başlatmaya çalışırken, kim şirketler ise meskenden çalışma sürecini devam ettiriyor. Pekala konuttan çalışma modeli çalışanlar için verimli mi?

Microsoft tarafından yakın vakitte yayınlanan bir araştırmaya nazaran bunu karşılığı: hayır, değil. Microsoft’un Nature Human Behaviour mecmuasında yayınlanan çalışması 61.000 çalışanı kapsıyor. Bu araştırmada Aralık 2019’dan başlayarak Haziran 2020’ye kadar uzanan süreçteki çalışma sistemlerinin dataları ele alındı.

Araştırmacılar, şirket çapında uzaktan çalışmaya tertibine geçişin, çalışanların öteki departmanlardakilerle daha az bağlantı kurmasına sebep olduğu ve işbirliği ağının daha zayıf olduğu sonucuna vardılar. Microsoft, çalışanların öbür kümelerle harcadıkları işbirliği mühletinin pandemi öncesi düzeylere kıyasla yaklaşık %25 azaldığını söyledi. Ek olarak e-posta, SMS yahut kurumsal sohbet, takvimler ve anlık bildiriler dahil olmak üzere bağlantı kurmak çok daha vakitsiz hale geldi, yani senkronize bağlantı bir epey azaldı.

Kimileri insanların konutta daha az iş yaptığı söylese de, araştırma bir çalışanın hafta içinde ortalama çalıştığı saat sayısının arttığını gösterdi. Doğal olarak gönderilen ve alınan e-postaların, iletilerin sayısı büyük ölçüde arttı. Öte taraftan toplantılarda harcanan saat sayısı azaldı.

Microsoft, hibrit bir çalışma sisteminin azalan üretkenlik meselesini çözmek yerine azaltacağına inanıyor. Özetle, araştırmacılar şöyle yazdılar: “Bu bulguların ışığında, şirketler uzun vadeli meskenden çalışma siyasetlerini benimsemeyi seçip seçmedikleri ve nasıl seçtikleri konusunda dikkatli olmalılar.

Buna karşılık, Microsoft çalışanları yönetici takviyesinin her vakit en yüksek düzeyde olduğunu ve eskisine kıyasla üretkenliklerinin azalmadığını söyledi. Microsoft, ABD ofislerini büsbütün tekrar açmak için planlar yapıyordu. Fakat COVID-19 Delta varyantı nedeniyle bu planlar vakit belirtilmeksizin ertelendi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli