e
sv

Microsoft Teams, Birebir Görüşmelere Uçtan Uca Şifreleme Getirdi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Microsoft, Uçtan Uca Şifreleme (E2EE) özelliğini kapsamlı bir biçimde test ettiğini onayladı ve artık özellik Microsoft Teams üzerinden gerçekleştirilen tüm birebir aramalar için kullanıma sunulmuş durumda. Öte yandan, saklılık özelliğinin etkinleştirilmesinin uygulamayı önemli halde sonlandırdığını ve çeşitli fonksiyonları engellediğinin altını çizmek gerekiyor.

Microsoft, Ekim 2021’den bu yana uçtan uca şifrelemeyi kapsamlı bir test ediyor olsa da Microsoft Teams’in en başından beri epey inançlı olduğunu belirtelim. Platform, transfer halindeyken ve hareketsizken datalar için halihazırda şifreleme kullanıyordu. Uçtan uca şifreleme etkinleştirildiğinde, iştirakçilerden öbür hiç kimse bilgilere erişemiyor.

Uçtan uca şifreleme, tabiatı gereği, irtibat kuran iki iştirakçi ortasında geçen tüm datalar için tam şifreleme vaat ediyor. Bu, kapalılığa bedel veren kullanıcılar için kusursuz olsa da Microsoft Teams’deki neredeyse tüm kıymetli özellikleri fonksiyonsuz hale getiriyor. Uçtan uca şifreleme etkinleştirildiğinde, kullanıcılar kayıt, arama aktarma, küme aramalarına genişletme ve canlı altyazı üzere özelliklere erişemiyor. Kullanıcılar, sadece Microsoft Teams’de özelliği devre dışı bırakırlarsa bu özellikleri tekrar kazanabiliyor.

Bu ortada, bir şirketin BT yöneticisinin evvel bir seçenek olarak Microsoft Teams’de uçtan uca şifrelemeyi aktifleştirmesi gerektiğini belirtelim. Bundan sonra da rastgele iki kullanıcının seçeneği kendi uygulamalarında aktifleştirmesi gerekmekte.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli