e
sv

Microsoft: Windows 11, M1 Mac’leri Desteklemeyecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yaklaşık bir ay evvel ünlü yazılım şirketi Parallels, Desktop 17 platformunun hem Intel hem de M1 Mac’lerde Windows 11 desteklediğini duyurmuştu. Fakat, kullanıcılar M1 Mac’lerde işletim sistemini sadece sanal sabit disk haliyle çalıştırabildiği için kimi dezavantajlar beraberinde geliyor. Çünkü Windows 11’in Windows on Arm sürümü maalesef yok. Bu noktada Microsoft’un Windows 11’i M1 aygıtlara uyumlu hale getirip getirmeyeceği sorusu akıllarda büyük bir yer edinmiş durumda. Bir Microsoft sözcüsünün yakın vakitte The Register’a verdiği demeçte, Apple M1’li bilgisayarda Windows 11’i çalıştırmanın “desteklenmeyen bir senaryo” olduğunu söyledi.

Bu açıklamadan, M1 Mac’e Windows 11’i Parallels Desktop 17 aracılığıyla yükleyebiliyor olsanız da rastgele bir sıkıntıyla karşılaşırsanız Microsoft’un tahlil sağlamaktan sorumlu olmayacağı yorumunu çıkarabiliriz. Ayrıyeten Microsoft, Windows 11 üzerinde sanallaştırmayı etkisiz kılan kimi değişiklikler de gerçekleştirirse Parallels Desktop üzere yazılımları kullanan bireyler durumdan pek mutlu kalmayabilir.

Parallels, son vakitlerde yeni çıkan Windows 11 Insider yapılarının M1 Mac’lerde donanım uyumluluğu ile alakalı verdiği kusurların artmasıyla Desktop 17’yi güncellemiş olsa da ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek diğer bir sorunun anında halledilebileceğinin garantisi yok. Öbür taraftan Thurrott isimli ünlü teknoloji sitesinde Microsoft’un Windows 11’in ARM sürümünü yayımlayacağı hakkında söylentilerin olduğu belirtiliyor. Lakin, son açıklamaya nazaran bunun en azından belirli bir mühlet içerisinde gerçekleşmesi çok düşük bir ihtimal. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli