e
sv

Mikro plastiklerin hücreler üzerindeki tesirleri incelendi

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Günümüzde artan plastik tüketimi plastik atıkların artmasına bu durum da mikro plastiklerin; topraktan organizmaların bünyelerine kadar birçok yere karışmasına neden oluyor. Ayrıyeten okyanuslarda da büyük plastik yığınları bulunuyor.

Artık ise Hull York Medical School kurumu araştırmacıları birinci kere yürütülen bir araştırmayla insanların ne kadar plastik tükettiğini ve bu plastiklerin hücrelere olan tesirlerini inceledi.

Bilim insanları birinci olarak içme suyunda, deniz mamüllerinhde ve sofra tuzunda bulunan mikro plastik ölçülerini ölçen araştırmaları ele alarak işe başladı ve daha sonra bu hususların toksikolojik tesirleri incelendi.

Mikro plastikler

Yürütülen araştırma tarihte birinci sefer mikroplastik düzeylerinin insan hücreleri üzerindeki tesirlerini inceleyen ve bu durumu halihazırda yayımlanmış makalelerden alınan istatiksel tahlillerde oluşturan araştırma niteliği taşımakla birlikte yürütülen araştırmalar sonucunda mikroplastiklerin hücre membranlarına ( zar ) tesir ettiği ve oksidatif gerilimi artırdığı tespit edildi. Kelam konusu durum sonucunda da hücre ve münasebetiyle da doku hasarı meydana gelebiliyor.

Son olarak farklı bir biçimde mikroplastiklerin biçimlerinin de değerli olduğunu, irregüler hale sahip plastiklerin küre biçimindeki yapılara oranla hücre vefatına daha fazla sebep olabildiği tespit edildi.

Yeni araştırma Journal of Hazardous Materials isimli mecmuada yayımlandı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli