e
sv

Modem Firmware Güncellemesi Nasıl Yapılır?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Konutlarımızda, ofislerimizde yahut kamuya açık alanlarda kullandığımız modem ve router’lar temelinde birer bilgisayar. Her gün kullandığımız bilgisayarlarımız üzere modem ve router cihazlarımızda da bir işlemci, bellek (RAM) ve depolama ünitesi bulunuyor. Tüm bu donanımlar Linux çalıştırarak internete çıkışımızı sağlıyor.

Her modem ve router’ın kendine has bir firmware yani donanım yazılımı bulunuyor. İşletim sisteminden farklı olan bu yazılımı bilgisayarlarımızdaki BIOS güncellemesi üzere düşünebiliriz.

Bilgisayar korsanları ve etrafımızdaki berbat niyetli şahıslar, modem ve router’lara erişmek için uğraş sarf ederek makus emellerini yerine getirmeye çalışıyor. Bunları ise aygıtların güvenlik açıkları sayesinde yapabiliyorlar. Bu açıkları engellemenin birçok prosedürü var. Fakat en kolay ve tesirli usul, üreticilerin sunduğu firmware yani donanım yazılımı güncellemesi.

Birden fazla modem ve router üreticisi, nizamlı olarak güvenlik güncellemeleri sunuyor. Güvenlik firmalarıyla birlikte çalışan üreticiler, her ne kadar kullanıcıyı bilgilendirme konusunda güzel olmasa da şuurlu bir kullanıcı olarak firmware güncellemelerini tertipli olarak takip etmeli ve kurmalıyız.

Ayrıyeten firmware güncellemeleri yalnızca güvenlik açıklarını kapatma maksatlı yayınlanmıyor. Güncellemeler nadiren de olsa yeni özellikler ve optimizasyonlar sunuyor. Bu optimizasyonlara çiplerin daha stabil çalışması ve Wi-Fi istikrarının artırılması örnek olarak gösterilebilir.

Modemlerimiz için firmware güncellemesinin neden kıymetli olduğunu öğrenmiş olduk. Pekala bu güncellemeler nasıl yükleniyor?

Modem ve router modeline özel firmware evrakını bulun

Firmware güncellemesi yapmak isteyen kullanıcıların en çok dikkat etmesi gereken nokta burası. Kullandığımız modem ve router’ların birden fazla revizyonu olabiliyor. Model numarası birebir gözükse de donanım farkı olan aygıtların firmware evrakını ezkaza kurmanız, geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir.

Daha evvel de bahsettiğimiz üzere bu aygıtlar temelinde birer bilgisayar. Yanlış bir firmware kurulması, donanımların çalışamayacağı yani aygıtın boot edemeyeceği manasına gelir.

Bu sebeple işe birinci olarak modem ve router modelimizin revizyonunu yani donanım versiyonunu öğrenerek başlıyoruz. Ben TurkNet’in sağladığı Zyxel VMG3625-T50B modelini kullandığım için, bu model üzerinden örneklendireceğim. Bu süreç temelde her aygıt için tıpkı olduğundan, siz de bu prosedürle aygıtınızın revizyonunu öğrenebilirsiniz.

Aygıtlarımızın donanım versiyonlarını en kolay iki metotla öğrenebiliyoruz. Bu metotlardan biri direkt aygıtların altına bakmak. Başkası de arayüz üzerinden öğrenmek.

Aygıtınızı yerinden oynatmak istemiyorsanız, arayüz üzerinden donanım sürümünü öğrenebilirsiniz. Bu süreç için router yahut modem arayüzüne girip Sistem Durumu (System Status) menüsünü ziyaret edebilirsiniz. Bu menü her markada tıpkı olmayabilir lakin emsal isimlendirmelerle bulabilmeniz mümkün.

System Status menüsüne girdikten sonra örnek bir aygıtın donanım versiyonunun V1.0 olduğunu görüyoruz. Yani birinci revizyon. Birebir ekranda mevcut firmware sürümünüzü de görebilirsiniz.

Örnek aldığımız Zyxel VMG3625-T50B modelinde ise Sistem Bilgisi ekranına girdiğimizde modemimizle ilgili ayrıntılı bilgileri görüyoruz. Firmware versiyonunu gördüğümüz kısımdaki V5.50, donanım sürümümüzü gösteriyor. Yani V5.50 revizyonuna sahibiz. Bu sebeple buna uygun firmware belgesini bulmamız kaide.

Artık gelelim hakikat firmware evrakını indirmeye. Donanım versiyonumuzu öğrendiğimize nazaran, üretici yani Zyxel’in sitesine girerek donanım yazılımızı indirelim.

Zyxel’in sitesinde servis sağlayıcılara özel düzenlenmiş firmware evrakları paylaşılıyor. Bu sağlayıcılardan biri de TurkNet. TurkNet’e özel olarak tasarlanmış ve modemimize uygun firmware evrakını indirmemiz gerekiyor. Lakin bu kural değil, bu sürümler sırf otomatik olarak WAN bilgilerinde servis sağlayıcıların bilgilerini içeriyor. Küresel sitelerde daha aktüel bir sürüm bulup yüklemeniz durumunda da TurkNet WAN kullanıcı ismi ve şifrenizle modeminizi kullanabilirsiniz.

Zyxel VMG3625-T50B modeli için TurkNet özelindeki en aktüel firmware sürümü V550ABPM5F1. Bu belgeyi indirip masaüstüne kaydediyoruz.

Modem ve router firmware yükleme süreci

Firmware evrakını elde ettiğimize nazaran, artık heyetim sürecine geçebiliriz. Fakat heyetime geçmeden evvel dikkat etmeniz gereken noktalar var. Aygıtınıza firmware güncellemesini yüklerken müdahale etmemeniz, elektrik kontağını ve ethernet temasını muhakkak kesmemeniz gerekiyor. UPS kullanıyorsanız bu süreçte aygıtın UPS’e bağlı olması yararınıza olacaktır.

Ayrıyeten birçok modem ve router, firmware güncellemesi sonrası reset yani sıfırlama süreci yaptığından, modem ayarlarınızı bir kenara not etmeniz yahut direkt yedekleme yapmanız gerektiğini belirtelim.

İndirdiğimiz firmware belgesi, modem ve router’ın marka ve modeline nazaran değişiklik gösteriyor. Zyxel modellerinde .bin uzantılı olan firmware evrakları kimi markalarda direkt ZIP olarak istenebiliyor. Zyxel örneğinden ilerlediğimizi için .bin uzantılı “V550ABPM5F1.bin” belgemizi masaüstünde hazır bekletiyoruz.

Zyxel VMG3625-T50B’nin firmware güncelleme menüsüne sağ üstteki 3 çizgi -> Bakım -> Firmware Güncelleme yoluyla erişebilirsiniz. Güncelleme menüsüne giriyoruz.

Güncelleme ekranında karşımıza iki tane seçenek çıktı. Biri Firmware biri de WWAN pkaet güncellemesi. Kuracağımız firmware güncellemesi ile WWAN paketi de güncelleneceğinden, sadece firmware güncelleme seçeneğini kullanacağız.

Kimi modemlerde online güncelleme seçeneği de görebilirsiniz. Lakin üreticilerin çevrimiçi firmware indirme sunucuları çoklukla aktüel olmadığı için bu formülü tercih etmiyoruz.

Firmware Güncelleme kısmında aygıtımız bizden firmware evrakının tanıtılması için Belge Seç seçeneği sundu. Evrak Seç butonuna tıklayarak masaüstünde hazır bulundurduğumuz firmware belgesini seçiyoruz.

Üstte da bahsettiğimiz üzere birçok modem ve router, firmware güncelleme süreci sonrası sıfırlanıyor. Lakin Zyxel firmware güncelleme sonrası aygıtın sıfırlanıp sıfırlanmayacağını size bırakıyor. Kelam konusu seçeneği seçmediğiniz sürece, ayarlarınız korunacaktır.

Firmware tanımlamasını ve özelleştirmelerimizi yaptıktan sonra artık Karşıya yükle butonuna basarak firmware güncelleme süreçlerine başlayabiliriz. Bu etabın başında da belirttiğimiz üzere bu süreçte aygıtınıza müdahale etmemeniz kıymetli. Eksik kalan firmware güncellemeleri, aygıtın çalışmasına pürüz olacağı için dikkatli olmalısınız.

Aygıt güncellemeyi başlattıktan kısa bir müddet sonra suramı tamamlayıp yine başlayacak.

Lakin biraz evvel de bahsettiğimiz üzere sıfırlama süreci yapıldıysa, ayarlarınızı tamamlamanız gerekiyor.

Tebrikler! Modem-router firmware güncellemesini muvaffakiyetle tamamladınız.

Firmware güncellemelerini mevcut modem ve router’larıyla sorun yaşayıp, bu sıkıntılardan kurtulmak için yükleyen ve sonuca ulaşamayan kullanıcıların daha çağdaş aygıtlara geçiş yapması (örneğin Zyxel VMG3625-T50B gibi) yahut “Ev İnternetinizin Suratını Nasıl Artırabilirsiniz?” rehberimize göz atmasını tavsiye ediyoruz.

İnternetinizle uyumlu modem yahut router aygıtlarının hangileri olduğunu bilmiyorsanız, servis sağlayıcılarının sattığı modellere göz atabilirsiniz. Bu sayede uyumlu olup olmadığıyla ilgili tereddüt etmenize gerek yok. Bu hizmeti sunan operatörlerden biri de TurkNet.

TurkNet müşterileri faturalarına ek taksitlerle modem satın alabiliyor

TurkNet, mevcut modem ve router’larından mutlu olmayan kullanıcılar için modem ve router satış hizmeti sunuyor. Bu sayede eserin internet tipinizle uyumlu olup olmadığı bilmenize gerek kalmadan satın alım yapabiliyorsunuz.

Örneğin TurkNet, hem VDSL/ADSL hem de Gigafiber (1000 Mbps) hizmeti ile tam uyumlu olan Zyxel VMG3625-T50B modelini faturaya ek olarak 12 taksitle 696 TL’ye yahut kredi/banka kartına peşin olarak 555 TL’ye müşterileriyle buluşturuyor. Toplamda 4 adet anteni bulunan bu modem, kullanıcıların Wi-Fi çekmeme kederini sonlandırmayı amaçlıyor.

Şimdi TurkNet müşterisi değilseniz ve bir modeminiz de yoksa, Modemli Abonelik çeşitlerine göz atabilirsiniz. Modemi sonradan satın almak da bir tercih doğal ki. Pekala TurkNet abonesi olmak için ne yapmanız gerekiyor?

TurkNet’li olmak için birinci olarak internet hizmeti almak istediğiniz adreste altyapı sorgulama yapmanız gerekiyor. Bu sorgu sonucunda altyapınızda alabileceğiniz azamî suratı görebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye’nin başarılı internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kullanıcılarına oturdukları yerden kolay ve zahmetsiz müracaat imkânı tanıyor. Bu noktada müracaat adımlarınızı da dijital olarak 3 adımda gerçekleştirebiliyor ve süreçleri Online Süreç Merkezi’nden takip edebiliyorsunuz. Bu sayede abonelik süreci anlık olarak Online Süreç Merkezi veya TurkNet Taşınabilir Uygulaması üzerinden takip edilebiliyor.

Pekala tüm bu etaplar nasıl gerçekleştiriliyor? Tüm bu süreçler için “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Halihazırda bir internet aboneliğiniz varsa, aboneliğinizi iptal ettirmeden kolay kolay TurkNet’e geçebilirsiniz. Nasıl mı?

TurkNet, öteki operatörlerden geçmek isteyen kullanıcılar için, mevcut aboneliklerini iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş kolaylığı sunuyor. Süreçlere başlamadan evvel, TurkNet ile alabileceğiniz tarifeyi, altyapı sorgulaması ile öğrenebilirsiniz.

TurkNet başvurusu öncesi altyapı nasıl sorgulanır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi desteklediği ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının ADSL/VDSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki halde çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Altyapı sorgulaması hakkında daha fazla ayrıntı için “TurkNet Altyapı Sorgulaması Nasıl Yapılır?” makalemize ve görüntümüze göz atabilirsiniz.

Altyapımızı sorguladığımıza nazaran, gelelim operatör değiştirme süreçlerine.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat formülünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedellerinin 120 TL’si de TurkNet tarafından ödeniyor.

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile misal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline fiber yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız direkt geçiş süreci olmuyor. Operatör değişikliği için hizmetinizi iptal ettirip, altyapınızın uygunluğuna nazaran TurkNet’e müracaat yapabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için: İnternet İptal Ettirmeden TurkNet’e Nasıl Geçilir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli