e
sv

Motosiklet Titreşimi, iPhone Kameralarına Ziyan Veriyor Olabilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Apple yeni bir dayanak sayfası aracılığıyla, iPhone kameralarının yüksek güçlü motosiklet motorları tarafından üretilen yüksek genlikli titreşimler tarafından bozulabileceği konusunda uyardı. Günümüzde birden fazla iPhone modeli, çekim sırasında rastgele bir hareketin tesirini azaltmak için tasarlanmış optik manzara sabitleme (OIS) ve kapalı döngü otomatik odaklama sistemlerine sahip. Apple kısa mühlet evvel, yüksek genlikli titreşimlere uzun mühlet maruz kalmanın bu sistemlerin performansını düşürebileceğini söyledi. Ayrıyeten, bunun sonunda fotoğraflar ve görüntüler için imaj kalitesinin düşmesine de yol açabileceği tabir ediliyor.

Apple dayanak sayfasında, fotoğraf çekerken kamerayı ezkaza hareket ettirirseniz ortaya çıkan imgelerden kaynaklanan bulanıklıkları önlemek için kimi iPhone modellerinde OIS kullandığını açıkladı. OIS sistemi, kameranın hareketini algılayan ve imaj hareketini ve bunun sonucunda oluşan bulanıklığı azaltmak için merceği uygun bir pozisyonda hareket ettirmeye yardımcı olan bir jiroskop kullanıyor. Emsal halde, kapalı döngü AF sistemi, manzaralar ve görüntülerde odağı korumak için yerleşik manyetik sensörler kullanarak yerçekimi ve titreşim tesirlerine direnmeye yardımcı olan kimi iPhone modellerinde mevcut. Sensörler, yerçekimi ve titreşim tesirlerini ölçüyor ve hareketi telafi etmek için kamera merceğinin pozisyonunu tahlil ediyor.

Apple, hem OIS hem de kapalı döngü AF sistemlerinin sonunda iPhone’lardaki fotoğrafları ve görüntüleri etkileyebilecek “belirli frekans aralıklarında yüksek genlikli titreşimlere uzun müddetli direkt maruz kalma” nedeniyle bozulmaya karşı savunmasız olduğunu söylüyor. Bu manada yüksek güçlü yahut yüksek hacimli motorlara sahip motosikletlere iPhone’un takılması önerilmiyor. Şirket ayrıyeten, moped ve scooter üzere küçük hacimli yahut elektrikli motorlu araçlara iPhone takmanın da uzun vadede OIS ve AF sistemlerine ziyan verme riski taşıyabileceğini belirtiyor. Bu durumlarda şirket, hasar riskini azaltmak için kullanıcıların iPhone’larını titreşim sönümleyici bir montaj kesimiyle bağlamalarını tavsiye ediyor.

OIS sistemi iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone SE (2020) dahil sonraki modellerin bir kesimi. Kapalı döngü AF teknolojisi ise iPhone XS ve sonraki modellerde mevcut. Bu da tüm yeni iPhone modellerinin ağır titreşim oluşturan motosikletlerle kullanılmasının önerilmeyeceği manasına geliyor.

Apple tarafından yeni iPhone 13 serisinin tanıtılacağı aktiflik ise 14 Eylül’de.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli