e
sv

Müjde! Akıllı telefon fiyatlarına vergi indirimi geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bugün yayımlanan bir kararla ikinci el telefonlarda yeni bir devir başlıyor. 4517 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Paha Vergisi Oranlarının Tespitine Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’a nazaran ‘yenilenmiş ürün’ olarak nitelendiren cep telefonlarına KDV indirimi geliyor.

Yenilenmiş eser kapsamı bu karar ile genişlemiş oldu. Yeni kararname ile bu kategoriye giren cep telefonları yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV oranı ile satışa sunulacak. Bu sayının epeyce şad edici olduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı telefon fiyatlarına vergi indirimi geliyor

Yayımlanan kararnameye nazaran kararlar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. “Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” olarak belirtilen listeye en az 1 yıl öncesine ait veri, ses yahut kısa ileti kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonları dahil edilmeye başlanacak.

Kelam konusu aygıtları yenileme süreci sertifikalandırmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş eser garantisi verilerek yapılacak. Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Bedel Vergisi Oranlarının Tespitine Ait Kararda Değişiklik Yapılmasına dair karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara nazaran, yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Bedel Vergisi Oranlarının Tespitine Ait Kararın eki I sayılı listeye ek yapıldı.

Kelam konusu listeye “Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ait veri, ses ya da kısa bildiri kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş eser garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi süreçlerine ilişkin iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez)” sözleri eklendi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli