e
sv

NASA, Ay’da Wi-Fi ağı kurmayı planladığını duyurdu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran NASA, Ay’da Wi-Fi ağı kurma ihtimali üzerinde çalışıyor. Uzmanlara nazaran bu çalışmanın gayesi; ABD’nin birtakım bölgelerinde yaşanan internet sorunlarını çözmek ve gelecekteki Artemis Ay misyonlarına yardımcı olmak. 

Cleveland’da bulunan Glenn Araştırma Merkezi’nde inovasyon yöneticisi olan Mary Lobo, yaptığı bir basın açıklamasında, “Bu çalışmamız, Artemis vazifesi kapsamında Ay’a astronot gönderirken karşılaşacağımız zorluklara tahlil getirebilecek. Buna ek olarak da ülkemizde artan toplumsal bir sorunu ele alabilecek” tabirlerini kullandı.

Artemis vazifesi kapsamında astronotların 2024 yılında Ay’a gönderilmesi planlanıyor. Bu, 1972 yılından beri Ay’a yapılmış birinci beşerli vazife olarak kayıtlara geçecek. Misyonun evreleri ise şu halde; evvel 2021 yılı içinde ay etrafında mürettebatsız bir uçuş yapılacak, 2023’te ise ayın etrafında mürettebatlı bir uçuş yapılacak, bunun akabinde da 2024’te Ay’a iniş gerçekleşecek. 

Çalışmanın yürütüldüğü Compass Lab’ın müdürü Steve Oleson da şu açıklamaları yaptı: “Mürettebat, araçlar, malzemelerin  Ay’da bulunan kamp ve Dünya ile olan irtibatta emniyetli ilişkilere gereksinimi olacak. Bu yüzden bu çalışma değer taşıyor”

NASA ayrıyeten yaptığı açıklamalarda “dijital eşitsizliğin” ve yetersiz internet erişiminin ABD’de COVID-19 boyunca kıymetli derecede arttığını tabir etti. Sağlanan bilgilere nazaran Cleveland’da bulunan konutların %31’inin internet erişimi yok.

W-Fi yönlendiricileri internet problemini çözebilir

Steve Oleson bununla ilgili incelemeler yaptıklarını belirtti. Çalışma müddetince, karasal bir ağın Ay’da nasıl görüleceği kıymetlendirilmek için Cleveland’da araştırmalar yapıldı. Oleson’a nazaran Dünya ve Ay’ın ortamları farklı olsa da Wi-Fi frekansları tıpkı olabiilir. Oleson ayrıyeten, Cleveland’da bulunan 20.000 elektrik direğine Wi-Fi yönlendiricileri takmanın internet meselelerini çözebileceğini söz etti. 

Çalışmaya nazaran yönlendiriciler, 100 metreden daha uzak olmayacak halde yerleştirilirse 4 kişilik bir konuta saniyede 7,5 megabit (mbps) internet suratı sağlayabilir. Oleson’a nazaran bu türlü bir hizmet oyun yahut 4k görüntü üzere süreçler için kâfi olmasa da banka, okul, alışveriş üzere temel fonksiyonlar için kâfi olacak.” 

Oleson son olarak çalışmayı Artemis vazifelerinde ve muhtemel bir Ay kampı dizaynında kullanmayı umduğunu, Wi-Fi ekipmanlarının Ay’ın tozlu ve çok sıcak ortamında nasıl kullanılması gerektiğinin bilim insanları ile paylaşıldığını belirtti.. NASA’da bulunan grup de bu Wi-Fi çalışması sonucunda ABD’de bulunan birçok kentteki internet sorunun çözülebileceğini umduklarını tabir ediyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli