e
sv

NASA, Covid-19 pandemisi nedeniyle ilan edilen karantinaların hava kirliliğine olan etkisini açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Amerikan Feza ve Havacılık İdaresi (NASA), geçen sene yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle dünya genelinde uygulanan karantina uygulamalarının küresel nitrojen oksit seviyelerinde yüzde 15’lik bir düşüş sağladığını buldu. Araştırmacılar, zararı olan gazın salınımının Çin’in birtakım şehirlerde yüzde 50’ye kadar düştüğünü açıkladı.

Dünyanın büyük bir bölümü, Covid-19’un  yayılmasını durdurmaya destek olmak için 2020’de karantinaya girdi. Aslolan gaye, virüsle savaşım etmek olsa da, bu tür çabalar hava kirliliği emisyonlarında “süratli”bir azalmaya yol açtı.
NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) tarafınca piyasaya çıkan yeni bir çalışmada, atmosferde yer edinen zararı olan nitrojen oksit emisyonlarının Haziran 2020’ye kadar küresel olarak yüzde 15 azaldığı bildirildi. Çin’deki birtakım kentler, Şubat 2020’deki kilitlenmelerinin peşinden “birkaç hafta içerisinde” yüzde 50’lik bir düşüş görürken, birtakım Amerika eyaletleri yüzde 25’lik bir düşüş yaşadı.
Emek vermeyi yöneten Nasa’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndan bilim insanı Kazuyuki Miyazaki, “Çözümleme sistemimizin dünya çapındaki emisyonlardaki detaylı değişimleri yakalayabilmesi beni fazlaca sevinçli etti. ‘Bu çalışmanın sıkıntılı ve benzeri görülmemiş doğası, toplumsal ihtiyaçlara hizmet eden uydu izlemedeki gelişmelerin bir kanıtıdır” ifadelerini kullandı.
kip, verileri 2019 ile karşılaştırarak kilitleme çabalarının ozon gazları üstünde herhangi bir tesiri olup olmadığını belirlemek için  NASA ve Avrupa Feza Ajansı’nın (ESA) mahrek cihazlarından gelen uydu verilerini kullandı.
Bilim adamları, küresel emisyonların Şubat ayında yüzde 12, Mart ayında yüzde 14, Nisan ayında yüzde 15 ve Haziran ayında yüzde 13’lük bir azalma kaydettiğini bildirdi.
Science Advances isimli dergide piyasaya çıkan çalışmanın yazarları, Şubat ayında, Çin’den gelen emisyonlardaki yüzde 36’lık azalmanın, küresel nitrojen oksit seviyelerinin düşmesine en büyük katkıyı sağladığını anlatım ederek, “Toplam antropojenik emisyonlar Nisan ve Mayıs aylarında Avrupa, Şimal ABD ve Orta Şark ve Batı Asya’da yüzde 18 ile yüzde 25 içinde düştü. Afrika ve Güney ABD da, yerler içerisinde mühim mekansal farklı olan şeylerle beraber, Nisan ve Mayıs aylarında emisyonlarda yüzde 5 ile yüzde 10  net azalma görüldü” dedi.
Öteki yandan, İtalya’da geçen sene erken uygulanan karantina, Şubat sonundan Mayıs başına kadar yüzde 25’e varan büyük emisyon düşüşlerine yol açtı. Fransa ve İspanya şeklinde öteki Avrupa ülkeleri de Mart ayından Mayıs ayına kadar büyük emisyon düşüşleri yaşadı.

Kaynak Link

Konu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Öneri Ederiz…

 1. akıllı teknoloji Parlak zeka Teknoloji nelerdir ve Faydaları Nelerdir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü sanayi devriminden beşinciye
 2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı bereketli bir …
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli