e
sv

NASA, GOES-U uydusunu fırlatmak için SpaceX’i seçti

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

10 Eylül Cuma günü yapılan açıklamalara nazaran NASA, Operasyonel Etraf Uydusu GOES-U’nun fırlatılması için Elon Musk’ın SpaceX şirketini seçti.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bir hava durumu uydusu olan GOES-U’nun Nisan 2024’te Kennedy Uzay İstasyonu’ndan bir Falcon Heavy roketi ile fırlatılacağı tabir edilirken vazifenin 152.5 milyon dolara mâl olmasının beklendiği belirtildi.

Uyduyla ilgili şu sözler kullanıldı: “GOES-U; hava durumu, okyanuslar ve etraf hakkında gelişmiş imgeleri ve atmosferik ölçümleri bize sağlayacak. Ayrıyeten, toplam yıldırım aktivitesinin gerçek vakitli haritası ve uzay havası (güneş aktivitelerinin dünya atmosferine etkisi) uydu sayesinde daha uygun izlenilebilecektir.”

GOES-U uydusu, NASA ile ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) ortak yürüttüğü bir proje olan GOES-R serisinin dördüncü ve son uydusu. NOAA tarafından işletilen bu yetenekli hava durumu uyduları, gezegen yüzeyinin 35.785 kilometre üzerindeki jeostatik yörüngeden dünyayı gözlemliyor ve gerekli dataları sağlıyor.

Falcon Heavy’nin vazifeleri artıyor

SpaceX’in Falcon Heavy roketi ise uzun müddettir bir vazifede kullanılmıyordu. Şu ana kadar üç başarılı fırlatılışı bulunan roketin son misyonu iki yıl evvel yapılmıştı. Lakin yakın gelecekte roketin misyonları artacak.

Falcon Heavy, önümüzdeki aylarda ABD Uzay Kuvvetleri için iki bilinmeyen misyonda kullanılacak. Ayrıyeten GOES-U’nun yanı sıra, 2022’de NASA’nın Psyche sondasını, Ekim 2024’te Europa Clipper misyonunu ve Kasım 2024’te Ay yörüngesinde kurulması planlanan Gateway uzay istasyonunun birinci büyük kesimini uzaya gönderecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli