e
sv

NASA Space Adventure Standı için Geri Sayım Başladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Yeni jenerasyon uzay standı NASA Space Adventure için geri sayım başladı. Hupalupa EXPO tarafından Metropol İstanbul içinde 2.300 m2 büyüklüğünde alana kurulan stant, 22 Kasım’dan itibaren uzaya tanıklık etmeye davet ediyor. Biletleri, Biletix ve Mobilet’ten online ya da Metropol İstanbul AVM, NASA Uzay Stant Girişi’nde yer alan bilet gişelerinden temin edilebilen stantta, NASA uzay misyonlarına tanıklık etmiş gerçek boyuttaki yapıtların de içinde bulunduğu 200’ün üzerinde eser yer alıyor.

Uzay çalışmalarına taraf veren Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 50 yılı aşkın uzay çalışmalarını ve tecrübelerini yansıttığı NASA Space Adventure Standı, bünyesinde yer alan gerçek boyutlu ve tarihi ehemmiyete sahip koleksiyon yapıtları, interaktif teknolojilerle zenginleştirilmiş VR alanları ile uzayı deneyimleme imkanı sunarken ziyaretçilerini, kozmosun gizemine ışık tutan bir seyahate çıkarıyor.

4 yıl içinde 12 ülkede 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen NASA Space Adventure Sergisi’nde uzaydan gelen özel modüller ve oradaki hayatı deneyimlemeyi sağlayan onlarca üst seviye teknolojiye sahip uzay enstrümanı yer alıyor. Ziyaretçilerin dokunabileceği gerçek Ay taşının da bulunduğu stantta, uzay roketlerinin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri, Saturn V roketinin 10 metre uzunluğundaki modeli, uzaya giden astronotlar tarafından şahsen giyilen kıyafetler, astronot menüleri ve misyonlarda kullanılan ekipmanlar ile Apollo kapsülü, Sputnik 1 uydusunun ve Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun (ISS) modelleri en çok ilgi çeken modüller ortasında yer alıyor.

Stantta, Elon Musk’ın sahibi olduğu Space X tarafından geliştirilen Starship’in prototip modeli de bulunuyor. Space X, eylül ayında Dragon kapsülüyle birinci ticari uzay seyahatini yapmıştı.

Rehberli cinsler ile VR ve simülasyon teknolojileriyle ziyaretçilerin uzay maceralarına interaktif halde dahil olmasına imkan sağlayan NASA Space Adventure, atölye çalışmalarıyla da her yaştan meraklısına heyecan ve cümbüş dolu bir uzay tecrübesi vadediyor.

NASA Space Adventure Standı, Yapı Kredi, İTÜ ETA Vakfı Tabiat Koleji, Roketsan, Uzay Sistemleri Tasarım ve Test Laboatuvarı (USTLL), CarrefourSA, Digiturk, Minika ve Asimetrik tarafından destekleniyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli