e
sv

Nasıl yapılır! Xiaomi, Redmi ve POCO telefonlara ROM yükleme işlemleri!

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bu yazımızda, MIUI 12.5/MIUI 12.5 Enhanced Edition‘ı manuel olarak Redmi/Poco/Mi akıllı telefonlarınıza nasıl indirip kuracağınız konusunda sizlere bir kılavuz sunuyoruz.

Xiaomi, Çin’de 10 Ağustos 2021 tarihindeki MIUI Pad lansmanında MIUI 12.5‘in geliştirilmiş sürümünü tanıtmıştı. Bu güncelleme ile sisteme birtakım özellikler eklenmişti. (Bkz Sıvı Depolama ve Akıllı İstikrar)

MIUI 12.5/MIUI 12.5 Enhanced Edition akıllı telefonunuza nasıl yüklenir

Öncelikle modelimize karşılık gelen MIUI 12.5/MIUI 12.5 Enhanced Edition güncellemesini indirmeniz gerekiyor. İndirme linklerini sitemizde sunduğumuz temaslardan temin edebilirsiniz. Bu linkleri bulmak için sitemizde arama yapabilir yahut buradaki irtibattan indirme linkleri bulunan haberlere ulaşabilirsiniz.

Telefonunuza uygun ROM’u bulduktan sonraki süreçler aslında çok kolaydır. Sitemizin haricinde bulduğunuz ROM’ları da bu usullerle telefonunuza kurabilirsiniz. Yalnız kurma sürecine başlamadan evvel ROM’unuzun telefonunuza uygun olması elzem arz etmekte. Şayet yanlış ROM’u flashlarsanız telefonunuz brick olabilir. Bu türlü bir durumda sizin başınız ağrıyabilir ve telefonunuzu tam sıfırlama muhtaçlığı duyabilirsiniz.

Aygıtınız da bu meseleyle karşılaşırsanız dahi çabucak telaş olmanıza gerek yok. Telefonunuzu Recovery mod’da açıp telefonunuzu temizledikten (Wipe süreci vb.) sonra orjinal ROM’unuzu Xiaomi’nin sitesinden indirip aygıtınıza tekrar kurabilirsiniz. Lakin datalarınız büsbütün kaybolacaktır. Bu süreçlere başlamadan evvel sistem yedeğini almayı unutmayın.

ROM’u indirdikten sonra, Redmi/Poco/Mi akıllı telefonlarımıza yüklememiz kâfi. Bunu yapmak için, aşağıda verilen adımları izlemeniz gerekiyor:

 1. Akıllı telefonunuzun pilinin %50+ olduğundan emin olun.
 2. Ayarlar >> Telefon hakkında >> MIUI sürümü’ne gidin.
 3. İçeri girdikten sonra, bir ileti görünene kadar MIUI logosuna birkaç defa basın.
 4. Akabinde, sağ üst köşedeki üç noktadan «Güncelleme paketi seç» seçeneğini seçin.
 5. Son olarak, ROM’un zip evrakını seçin ve güncellemeye devam edin.

ROM linklerini ve yüklemesinden kısaca bahsettik. Sizlerden ricamız rastgele bir sorun ile karşılaşmamk için biraz daha sabredip güncellemenin gelmesini beklemeniz. Fakat ben bekleyemem diyenlerdenseniz yazımızdaki adımlar ile güncellemeye kavuşabilirsiniz.

Kıymetli yorumlarınızı aşağıda belirtmeyi unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli