e
sv

Nike, Sanal Ayakkabılar Tasarlayan NFT Stüdyosunu Satın Aldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Son periyotta teknoloji dünyasının tartışmasız yükselen yıldızı olan kripto dünyası, alakalı alakasız tüm şirketlerin dikkatini çekti. Durum bu türlü olunca da şirketler, süratle bu alana yatırım yapmaya başladı. Bu şirketlerden biri de spor giysi markası Nike. Dev giysi markası, NFT stüdyosu RTFKT’yi satın aldığını açıklayarak, kripto koleksiyonculuk dünyasına adım attı.

TechCrunch’ın haberine nazaran, bu satın alma duyurusu, stüdyo için çok uygun bir vakitte geldi. RTFKT, şu anda ayın en çok konuşulan NFT projelerinden birini yürütüyor. NFT stüdyosu, sanatçı Takashi Murakami ile kapsamlı bir avatar projesi iştiraki gerçekleştirdi. Çıkış yapalı daha üç hafta bile olmamasına karşın, kelam konusu proje, kripto takipçisi CryptoSlam’e nazaran yaklaşık 65 milyon dolarlık süreç hacmine ulaştı.

Bununla birlikte bu satın alımın ayrıntıları ifşa edilmedi. Teşebbüs, geçtiğimiz Mayıs ayında, Andreessen Horowitz öncülüğünde 33,3 milyon dolarlık değerleme üzerinden 8 milyon dolarlık bir tohum yatırımı elde etmişti. RTFKT, geçtiğimiz periyotta CryptoPunks ve Bored Apes de dahil olmak üzere öteki NFT projelerinde imgeleri kullanan fizikî ayakkabılar üzere öğeler tasarlamak için başka kripto yaratıcılarıyla iş birliği de yapmıştı.

Bunların yanı sıra Nike’ın en büyük rakibi olan bir öteki dev spor giysi markası Adidas da bu ayın başlarında, NFT projesi Bored Apes Yacht Club ile bir paydaşlık yaptığını duyurmuştu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli