e
sv

NVIDIA, DLSS’den Sonra DLAA Teknolojisini Geliştiriyor: Birinci Oyun Aşikâr Oldu

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

NVIDIA’nın DLSS (Deep Learning Muhteşem Sampling) teknolojisi yıllar içinde çok fazla gelişme kaydetti. Bildiğiniz üzere AMD’nin FidelityFX Muhteşem Resolution teknolojisi yaygınlaşmaya devam ediyor ve Intel’in Xe SuperSampling (XeSS) isminde bir teknoloji geliştirdiğini biliyoruz. Artık ise NVIDIA DLAA (Deep Learning Anti-Aliasing) isminde piyasaya sürülmesi beklenen orijinal bir teknolojiye bakıyoruz.

Yeni duyuru Elder Scrolls Online geliştiricisi Zenimax Online tarafından kısa vakit evvel bir canlı yayında geldi. MMORPG tabanlı oyun, alacağı yeni güncellemeyle birlikte RTX ekran kartlarında daha yeterli performans elde etmek için DLSS takviyesi alacak. Lakin üst seviye GeForce RTX GPU’lar, en son optimizasyon yamasından bu yana Elder Scrolls Online’ı zati çok yüksek bir kare suratında çalıştırıyor ve artık bunun yerine NVIDIA DLAA kullanılabilecek.

Kreatif Yönetici Rich Lambert, husus hakkında şunları söylüyor:

NVIDIA DLSS’yi eklemek için çalışırken, bunu daha evvel yapan birinci oyun olacağımız kimi yeni teknolojiler üzerinde çalıştık. Bu, NVIDIA DLAA olarak isimlendirilen yeni bir teknoloji. DLSS ile tıpkı çeşitten bir konsept ve bundan bir performans artışı elde edemezsiniz, lakin elde ettiğiniz şey muhakkak inanılmaz kenar yumuşatma kalitesi olacak.

ZeniMax Online Studios’ta Baş Grafik Mühendisi olan Alex Tardif ise DLAA’nın daha fazla güç gerektirebileceğini ve bu nedenle Temporal AntiAliasing (TAA) kadar süratli olmayabileceğini söylüyor. Lakin sonuçların mutlaka daha yeterli olduğu belirtilmiş.

Uzun lafın kısası, yeni DLAA teknolojisi performanstan çok manzara kalitesine ve kenar yumuşatma güzelleştirmelerine dayanıyor. Bu da esasen yüksek kare suratında çalışan oyunlar için hoş bir seçenek olabilir.

DLAA’nın Tensor çekirdeklerine sahip olmaya kartlarda çalışıp çalışmadığını şimdi bilmiyoruz. Lakin yakında çok daha fazla bilgi edineceğiz ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli