e
sv

NVIDIA’dan Giriş Düzeyi Taşınabilir GPU: GeForce MX550

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Uzun vakittir yüksek performanslı RTX 30 serisi taşınabilir GPU’lardan bahsediyoruz, lakin NVIDIA yakında giriş düzeyi eserlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor olabilir. ITHome‘a ​​göre yeşil grup, Ampere mimarisine dayalı GeForce MX550 harici GPU’sunu yakında dizüstü bilgisayarlar için piyasaya sürecek ve bu kart sırf 2 GB belleğe sahip olacak.

Geekbench web sitesinde Lenovo dizüstü bilgisayarla birlikte ismi bilinmeyen bir ekran kartı gün yüzüne çıktı. Harici kart, piyasaya sürülmemiş bir eser olduğundan ‘Graphics Device’ ismiyle listelenmiş ve kesin perakende ismini şimdi bilmiyoruz. İddialara nazaran bu GPU Ampere GA107 GPU’ya dayanıyor ve GeFoce MX550 ismiyle dizüstü bilgisayarlarda yer alacak.

Grafik işlemcisinde 16 Hesaplama Ünitesi bulunacak ve bu durumda her biri 128 CUDA çekirdeğine sahip 16 Streaming Multiprocessor (SM) olacağı manasına geliyor. Yeni GPU muhtemelen GeForce RTX 3050’de kullanılan GA107’nin kırpılmış bir versiyonu.

GeFoce MX550, CES 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen Alder Lake-P (U28) serisinin bir modülü olan Intel Core i7-1260P 12 çekirdekli CPU ile sunulacak. Ayrıyeten bu GPU, 896 CUDA çekirdeği taşıyan MX450’ye kıyasla çekirdek sayısını iki katına çıkarabilir. Bunun temel nedeni ise Ampere mimarisinin evvelki kuşağa nazaran FP32 çekirdeklerini iki katına çıkarması, lakin performansın nasıl olacağını vakit gösterecek.

Mevcut testler açısından, MX450’ye kıyasla (Core i5-11300H 35W CPU ile) %15 daha yüksek performansa bakıyoruz. O denli ki bu kıyaslama kesin bir sonuca varmak için kâfi değil ve tesirli birçok faktör var.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli