e
sv

Öldükten sonra toplumsal medya hesaplarınıza ne olacak?

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İnternetin en büyük nimetlerinden biri olan toplumsal medya hesaplarınıza öldükten sonra ne olacak? İşte yapmanız gerekenler!

Tüm dünyada yaşanan dijital dönüşümün lokomotifi olan internet, son yıllarda tanınan hale gelen toplumsal medya platformları ile farklı bir kimliğe büründü. Hayatımızın kıymetli bir kısmını geçirdiğimiz platformlar, internetin bu altın çağında her geçen gün daha da güçleniyor.

Her gün milyonlarca bilginin paylaşıldığı bu toplumsal mecrada sizin de birçok bilginiz dolaşıyor. Her geçen gün paylaşılan bilgilere yenisi ekleniyor. Pekala, öldükten sonra kullanmayı sevdiğimiz toplumsal medya hesaplarımıza ne olacak?

Biz öldükten sonra toplumsal medya hesaplarımız kapatılacak mı?

Facebook

2004 yılında hizmet vermeye başlayan Facebook, kullanıcılara bu üzere durumlarda devreye girebilecek iki farklı seçenek sunuyor. Kullanıcılar, hesaplarını anıtlaştırmanın yanı sıra isterlerse Facebook’tan kalıcı silme talebinde bulunabiliyorlar.

Hesap anıtlaştırılırsa, hesabınızı yönetmek için bir varis belirlemeniz gerekiyor. Lakin, burada çok ince ayrıntılar olduğunu bilmelisiniz.

Anıtlaştırılmış Hesaplar

Anıtlaştırılmış hesaplar, biri vefat ettikten sonra arkadaşlarınızın ve ailenin bir ortaya gelip anılarını paylaştığı bir yerdir. Anıtlaştırılmış hesapların temel özellikleri şunlardır:

·Kişinin profilinde isminin yanında “Bellekte” sözü bulunur.

·Hesabın saklılık ayarlarına bağlı olarak, kişinin arkadaşları anılarını anıtlaştırılmış vakit çizelgesinde paylaşabilir.

·Kişinin paylaştığı içerik (ör. fotoğraflar, gönderiler) Facebook’ta kalır ve paylaşıldıkları kitle Facebook’ta görebilir.

·Anıtlaştırılmış profiller “Tanıdığınız Kişiler” teklifleri, doğum günü hatırlatıcıları, reklamlar üzere ortak alanlarda görünmez.

·Anıtlaştırılmış bir hesaba kimse giriş yapamaz.

·Hesap varisi olmayan anıtlaştırılmış hesaplarda değişiklik yapılamaz.

·Geçerli bir anıtlaştırma isteği alırsak, yönetici hesabı anıtlaştırılan tek bir yöneticiye sahip sayfalar Facebook’tan kaldırılır.

Hesap Varisleri

Hesap anıtlaştırılırsa hesabınızı yönetmek için seçilen kişi kısıtlı olarak hesabınızda değişiklikler yapabilir. Facebook bu üzere durumlarda bir hesap varisi seçilmesini onaylamaz, lakin anıtlaştırılmış hesap ismine arkadaşlık isteklerini kabul etmek, profil fotoğrafını değiştirmek ve hürmet için kapak fotoğrafı üzere birçok aktiflik için hesap verişlerine müsaade verir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli