e
sv

Omicron varyantı için vahim sonuçlar geldi: Aşıların tesirini yok ediyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde öncü laboratuvar sonuçları açıklanan ve bir nebze olsun bizleri rahatlatan açıklamalarda BioNTech’in spike proteininden tutunarak tesirli olan covid-19 aşılarının Omicron varyantına karşı da tesirli olabileceği söylenmişti. Kesin karar taşımayan bu öncü bulgular bugün sızan bilimsel sonuçlarda tümüyle yalanlanmış oldu.

Omicron varyantı bir araştırmaya nazaran 45 kat, bir diğer araştırma sonuçlarına göreyse 37 kat aşıların aktifliğini azaltıyor. Bilim insanlarının aktardığı bilgilere nazaran 10 katlık bir tesir azalması olması durumunda bile aşıların yeni varyanta nazaran yine düzenlenmesi gerekiyor. Sonuçlar resmi ağızlardan da doğrulandığı takdirde tüm dünyanın ivedilikle yenilenmiş aşılara muhtaçlığı olacağa benziyor.

Araştırma sonuçlarına nazaran Delta varyantına karşı 3 ay sonra %95’in üzerinde bir müdafaa sağlayabilen 3 doz BioNTech aşısı, Omicron varyantında %25 müdafaa yakalayabiliyor. 2 doz BioNTech aşısının ise %0 nötralizasyon sağlayabildiği aktarılmış.

Pekala artık ne olacak?

Bilim insanları 3. doz aşı sırası gelenlerin yeni aşıları beklemeleri gerektiği kanısında fakat şimdi bu bilgiler resmi olarak aktarılmış değil. BioNTech’in 100 gün içinde yeni varyanta karşı tesirli aşıyı geliştirip seri üretime başlayabileceğini hatta birinci dozları göndermiş olacağını söylediğini aslında biliyoruz lakin AB ile şirket ortasındaki bu bağlayıcı muahede, aşıların ülkemize gelişinin çok daha uzun müddetler almasına yol açacağı aşikar.

Sinovac’ın sonuçları ise şimdi bilinmezliğini koruyor. Bu nedenle ülkemizin ivedilikle inakftif aşı cinsindeki yerli Turkovac aşısında yeni varyanta ait çalışmaları tamamlaması ve yeni aşılanma seferberliği gerekecekse Turkovac ile süreci başlatması stratejik bir kıymet taşıyor. Aksi taktirde tekrar yaz aylarını bulacak bir aşı bekleme serüveni ile karşı karşıya kalabiliriz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli