e
sv

Omicron varyantı nedeniyle Hollanda kapanmaya gidiyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Üzerinden neredeyse 2 yıl geçen ve bitmesini beklediğimiz koronavirüs pandemisi tam tersine telaş vermeye devam ediyor. Afrika’dan yayılan Omicron varyantı tüm dünyayı tesiri altına alırken kapanma haberleri gelmeye başladı. 

Hollanda kapanıyor

Yüzde 70 daha süratli bulaştığı tabir edilen ve mRNA aşılarını da aştığı belirtilen Omicron varyantı 100 ülkede görüldü. Hadise sayıları yalnızca İngiltere’de 30 bine yanlışsız giderken ülkelerin varyantı tam olarak tespit edemediğini söyleyenler de mevcut. 

Bugüne kadar aşı olmayan vatandaşlar için ülkeler çeşitli kısıtlamalar uyguluyordu lakin birinci kere 2 yıl öncesine döndük ve aşıya karşın kapanma geri geldi. Hollanda bir mühlet kısmi kapanma uygulama kararı aldı. 

Başbakan Mark Rutte çok süratli yayılan Omicron varyantı nedeniyle kaçınılmaz bir halde kapanmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Bugün başlayan kısmi kapanmada gerekli olmayan mağazalar, barlar, spor salonları, berberler ve öteki halka açık yerler kapalı kalacak.

Gerekmediği sürece vatandaşların konuttan çıkmaması istenirken kapanma boyunca meskenlerde yalnızca iki konuk ağırlanabilecek. 24-26 Aralık tarihlerinde ise bu sayı 4 olacak. Okulların da 9 Ocak tarihine kadar kapalı kalacağı tabir ediliyor. Kapanmanın ise 14 Ocak tarihine kadar devam edeceği tabir ediliyor. Aslında bir müddettir ülkede tarihi ve turistik yerlere girişler de kısıtlanmıştı. 
 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli