e
sv

Onay Kodlarınızı Kimseyle Paylaşmayın

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Teknoloji kullanımı her yaş kümesinde yaygınlaşmasına rağmen teknoloji okuryazarlığı tıpkı süratle artmıyor. Siber hatalılar  yeni uygulamalara ahenk sağlamakta zorlanan eski nesil ile güvenlik uygulamalarını önemsemeyen  yeni neslin ortak sorunu haline geldi.  Hem teknolojik gelişmeleri hem de kullanıcıların zayıf noktalarını inceleyerek hareket eden siber hatalılar ise bu durumdan çok mutlu. Teknoloji düşkünü olarak kabul edilen Z jenerasyonunu maksat alan siber dolandırıcıların işini kolaylaştıran ise bu neslin güvenliği hafife almaları.  Genç jenerasyon iki faktörlü kimlik doğrulama kullanma ve arkadaşlarıyla parolalarını paylaşmama üzere birçok güvenlik tedbiri konusunda hassas davranmıyor.

ESET uzmanları makûs niyetli şahısların her yerde olabileceğine dikkat çekerek Snapchat uygulamasında gelen onay kodlarının kimseyle paylaşılmamasını öneriyor. Bilhassa kalabalık alanlarda, bir uygulamaya yahut internet sitesine hassas bilgilerinizi girerken oburlarının ekranınızı görmesini engelleyin. Bildirimlerin ön izlemesini kapattığınızdan emin olun, bu sayede telefonunuz kilitliyken gelen bildirimleri meraklı gözlerden koruyabilirsiniz. Ayrıyeten, etrafınızda öbürleri varken telefonunuzu yahut tabletinizi kullanıyorsanız kısa iletilerinizi kesinlikle takip edin.

Bilgisayar korsanları çaldıkları Snapchat hesaplarında  telefon numarasını, e-posta adresini değiştirdiyse yahut iki faktörlü kimlik doğrulama eklediyse hesabın gerçek sahibinin hesabını geri alabilmesi çok güç olabiliyor.

Güçlü ve eşsiz bir parola kullanmanın yanı sıra Snapchat ayarlarından iki faktörlü kimlik doğrulamayı açmalısınız. Snapchat uygulamasında ‘Ayarlar’ kısmına girin ve ‘İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması’ ayarını bulun. SMS tabanlı 2FA kullanmanın yanı sıra Microsoft Authenticator yahut Google Authenticator üzere kimlik doğrulama uygulaması kullanmanın yararlı olacağını unutmayın.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli