e
sv

OPPO birinci katlanabilir telefonu Find N’i tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Dört yıllık Ar-Ge ve altı kuşak prototip çalışması sonucunda geliştirilen OPPO Find N, gelişmiş bir katlanma tecrübesi yaşatmak için en yeni teknolojileri bir ortaya getiriyor. Katlanabilir forma yeni bir yaklaşım getiren eser, katlandığında tam fonksiyonlu kompakt bir akıllı telefonken açıldığında sezgisel ve kapsayıcı bir büyük ekran sunuyor.

OPPO Find N, katlanabilir bir akıllı telefonun iç ekranında birinci defa yatay bir oran kullanıyor. Kullanıcıların sürükleyici 7.1 inç iç ekran ve 5.49 inç dış ekran ortasında problemsiz geçiş yapması için daha uygun bir kullanım istikrarı sunuyor. Bu ekran, boyut yahut kullanılabilirlikten ödün vermeden eksiksiz bir akıllı telefon tecrübesi yaşatıyor.

İç ekran 8.4:9 en uzunluk oranına sahip ve direkt yatay modda açılıyor. Böylelikle kullanıcılar aygıtı tekrar döndürmek zorunda kalmadan görüntü izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor yahut kitap okuyabiliyor. Katlandığında sahip olduğu 18:9 en uzunluk oranı ise tek elle kullanımı kolay bir ekranla kullanıcılara alışılmış bir akıllı telefon tecrübesi sunuyor.

Esnek Menteşe

OPPO Find N’deki Esnek Menteşe, 136 adet bileşeni 0.01 mm‘ye varan çok hassaslıkta bir ortaya getiriyor ve menteşenin insan bedenindeki eklemler kadar problemsiz çalışmasını sağlıyor. OPPO’nun eşsiz su damlası menteşe tasarımı, katlanabilir aygıtlardaki kimi büyük problemleri tahlile kavuşturuyor. Bu tasarım, ekrandaki katlama açısını genişletiyor ve ekran katlandığında bir tampon misyonu görüyor. Katlama sonuncuda oluşan iz ise TUV’ye nazaran öbür aygıtlarla karşılaştırıldığında %80’e kadar daha az fark ediliyor. Bu tasarım, katlandığında ekranlar ortasındaki boşluğu da pratik olarak ortadan kaldırıyor, daha bütünleşmiş bir görünüm sunarken iç ekranı çizilmelere karşı daha uygun koruyor.

FlexForm Modu

Gelişmiş Esnek Menteşe içindeki kam ve yay, açıldığında 50 ile 120 derece ortasında rastgele bir açıda, aygıtın serbestçe durabilmesini sağlıyor. Katlanan ekrandan güç alan bir dizi yazılım özelliğiyle birlikte OPPO Find N’deki FlexForm Modu, kullanıcıların aygıtı çok çeşitli kullanım senaryolarına uyarlanabilmesine imkan tanıyor.

Müzik, Notlar ve Kamera uygulamaları üzere uyumlu uygulamaların daha âlâ ve daha verimli çalışması için OPPO, kullanıcı arayüzünü de özelleştirdi. Örneğin, Notes uygulaması kullanıldığında OPPO Find N, aygıtı elde tutmadan not almayı mümkün kılan küçük bir dizüstü bilgisayara dönüşebiliyor. Find N, çeşitli açılarda serbestçe durabildiğinden kendi kendinin tripodu olarak da misyon yapıyor. Böylelikle 4K HD hızlandırılmış görüntüleme, görüntü görüşmeleri ve online toplantıları kolay ve eller özgür biçimde yapılabilir hale getiriyor.

Serene Ekran

OPPO’nun özel 12 katmanlı Serene Ekranı, üst seviye müdafaa ve dayanıklılık sunarken pürüzsüz bir katlanabilir ekran tecrübe için Esnek Menteşeyle ahenk içinde çalışıyor. Ekran, 0.6 mm olan olağan akıllı telefon camlarına kıyasla 0.03 mm’lik bir Flexion UTG (ultra ince cam) katmana sahip. Bu incelik, güç ve dayanıklılığı garanti ederken kolay kolay bükülmeye de imkan tanıyor. Serene Ekran, TUV tarafından doğrulandığı üzere, neredeyse hiç iz yapmayan pürüzsüz bir katlama tecrübesi sunarken 200.000 kereden fazla katlanabilme özelliğiyle de itimat veriyor.

İç kısımda, izlenen içeriğe bağlı olarak yenileme suratını 1-120 Hz ortasındaki rastgele bir pahaya uyarlayan akıllı dinamik yenileme suratı teknolojisine sahip bir LTPO ekran kullanılıyor. İç ekran ayrıyeten 1.000 Hz’e kadar dokunmatik örnekleme suratı takviyesi sunuyor.

OPPO, kullanıcılara kesintisiz ve problemsiz bir tecrübe yaşatmak için, iç ve dış ekranlar ortasında hem parlaklıkta hem de renk kalibrasyonunda ince ayarlar yaptı. Her iki ekran da 10.240 otomatik parlaklık düzeyine sahip ve 1.000 nit‘e varan en üst parlaklık düzeyiyle farklı aydınlıktaki tüm ortamlarda kullanım konforu sunuyor.

Yazılım inovasyonu

Katlanabilir bir aygıtta sunulan yazılım tecrübesi, yeni formdan en güzel formda yararlanıyor ve kullanıcılara yeni bir akıllı telefon tecrübesi yaşatıyor. Find N’nin 7.1 inçlik iç ekranı, standart 6.5 inçlik bir ekrana nazaran %60 daha geniş bir görsel alanla daha sürükleyici bir tecrübe yaşatıyor; çoklu vazifeler ve üretkenlik üzere kullanım senaryolarına yönelik yazılım inovasyonlarında daha fazla imkan sunuyor.

Açıldığında, daha büyük boyutuyla yaşattığı tablet gibisi tecrübeden tam olarak yararlanmak için OPPO Find N, yan yana çoklu misyonları daha sezgisel hale getiren yeni hareketli kısayollara sahip. Uyumlu bir uygulama kullanırken, ekranı ikiye bölmek için aygıtın ortasında iki parmağınızı aşağı kaydırabilirsiniz yahut tam ekran penceresini, dört parmağınızla sıkıştırarak kayan bir pencereye dönüştürebilirsiniz. OPPO Find N, uyumlu simgelere uzun mühlet basma ve sürükleme üzere klasik bölünmüş ekran hareketlerini destekliyor. Bunun yanında, yaygın olarak kullanılan bölünmüş ekranda çoklu uygulama kombinasyonlarını ana ekrana kaydetme yeteneğine de sahip.

OPPO Find N yazılımı, kullanıcıların iki ekran ortasında sıkıntısız ve doğal bir formda geçiş yapmasını sağlamak üzere optimize edildi. Telefonu açarken, içerikler dış ekrandan ana iç ekrana problemsiz bir formda aktarılıyor. Aygıtı katlarken, kullanıcının birebir fonksiyonu dış ekranda kullanmaya devam etmesi için kapaktaki ekranın üst kaydırılması kâfi oluyor. Ayrıyeten, yazarken iki başparmak kullanmayı kolaylaştıran bölünmüş bir klavye de dahil olmak üzere, geniş iç ekranda sunulan bir dizi klavye özelleştirmesi, üretkenliği en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı oluyor.

Kamera Özellikleri

Yüksek kalitede fotoğraflar ve görüntüler için amiral gemisi seviyesinde üçlü kamera kurulumuyla donatılan OPPO Find N, 50 MP Sony IMX 766 ana sensör, 16 MP ultra geniş lens ve 13 MP telefoto lensin yanı sıra hem iç hem de dış ekranda selfie kameralarına sahip. Yeni form ile FlexForm Modu birbirine uyarlayan OPPO Find N, katlanabilir yapıdan tam olarak yararlanmak için, kullanıcıya nazaran özelleştirilebilen yazılım sayesinde, yenilenmiş bir kamera tecrübesi sunuyor.

OPPO Find N’in Esnek Menteşesi, aygıtın tripod olarak kullanılmasını sağladığından, gelişmiş görüntüleme senaryolarında dahi kompakt ve zahmetsiz olarak kullanılabiliyor. Örneğin, FlexForm Modu, 4K HD hızlandırılmış görüntülemeyi 50-120 derece ortasındaki rastgele bir açıda kolay ve eller hür çekilebilir hale getiriyor. Hızlandırılmış modda yer alan üç şablon (ışık izleri, gece gökyüzü, güneş ve bulutlar) daha heyecan verici ve yaratıcı uzay fotoğrafları için tek bir tıklamayla fotoğraf ve görüntü ayarlarını optimize ediyor. Aygıt 60 derecenin altında bir açıyla büküldüğünde, çekimleri ayarlamayı kolaylaştırmak için ekran, otomatik olarak imaj ön izlemesini alt ekrana taşıyor.

OPPO Find N’deki yeni bölünmüş kameralı kullanıcı arayüzü, bir tarafta fotoğraf çekmek ve akabinde öbür tarafta en son çekilen fotoğrafı görüntülemek, paylaşmak ya da silmek için geniş ve etkileyici iç ekranı kullanmayı mümkün kılıyor. Ekran açık olduğunda ana kameradan fotoğraf çekerken hem kendinizi hem de çekilen mevzuyu görmek için iç ve dış ekranı kullanabilir, çekimin ön izlemesini birebir anda yapabilirsiniz.

Daha güçlü art kamera, kapak ekranını kullanarak imajın ön izlemesinin yapılabilmesine imkan tanırken daha da yüksek kaliteli selfie’ler için kullanılabiliyor. Selfie’ler el hareketleri kullanılarak da çekilebiliyor, böylelikle deklanşöre basmak zorunda kalmadan kolay kolay fotoğraf karesi içinde kalmak mümkün oluyor.

Ergonomik tasarım

Telefonda tutuş hissini güzelleştirmek ve şık bir görünüm sağlamak için, katlanabilir bir telefonda birinci sefer OPPO Find N’de her iki dış kenarda 3 boyutlu kavisli tasarım kullanıldı. Art kapak ve art kamera modülü, Find X3’ün akışkan kavisli tasarım lisanının devamı niteliğinde. Birleştirilmiş kıvrımlar, kamera modülünün yüksekliğini görsel olarak hizalarken Gorilla Glass Victus art panel ve seramik kamera plakası şık bir dokunuş hissi uyandırıyor.

OPPO Find N üç farklı renkte geliyor. Siyah renk, taban katmanı üzerinde ince ve birinci sınıf bir parlaklık efekti elde etmek için ışıltılı mat cam ve sinema laminasyondaki yeni tekniklerin birleşimini sunuyor. Beyaz seçenek, uyumlu bir görünüm yaratmak için parlak cam ve seramik kamera plakasına uyan rafine bir dokuya sahip beyaz seramikten ilhamını alıyor. Mor renk ise şeffaf bir dokunun yanında ışık ve gölge yanılsamaları sunmak için çok sayıda özelleştirilmiş sinema katmanıyla kaplanmış lüks bir parfüm şişesini andırıyor.

Performans

OPPO Find N, 12 GB‘a kadar LPDDR5 RAM, 512 GB UFS 3.1 depolama ve Qualcomm Snapdragon 888 Taşınabilir Platformu ile donatıldı. Büyük 4.500 mAh pili, tüm günü geçiren pil ömrü sunarken, 33W SUPERVOOC Süratli Şarj ise 30 dakikada %55, 70 dakikada %100 şarj edecek formda optimize edildi. Ayrıyeten 15W AIRVOOC kablosuz şarjı (standart Qi ile uyumlu) ve 10W aykırı kablosuz şarjı destekleyen OPPO Find N, yandaki güç düğmesine eklenmiş bir parmak izi okuyucusuna sahip. OPPO Find N, daha gerçekçi ses sunmak için çift hoparlör sistemi ve Dolby Atmos dayanağı ile geliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli