e
sv

OPPO, Geri Çekilebilir Kamera Prototipini Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Çinli tüketici elektroniği üreticisi OPPO, 14-15 Aralık tarihlerinde gerçekleştiği Inno Day 2021 etkinliğinde, birinci katlanabilir akıllı telefonu Find N ve mikro projektöre sahip akıllı gözlüğü Air Glass üzere pek çok farklı yeni eserini ve teknolojisini tanıttı. Bunlardan biri de geri çekilebilir kamera prototipiydi.

Bu art kamera prototipi ile ilgili en büyük atılım, OPPO’nun büyük, 1/1.56 inç, 50 MP Sony IMX766 sensörünü 8,26 mm kalınlığa sahip bir telefona sığdırmayı başarmış olması. Fakat bu prototipin dezavantajı ise kameranın sadece dışarı çıkarıldığında kullanılabilir olması. Yani bu geri çekilebilir kamera, sabit pozisyonundayken rastgele bir fonksiyona sahip değil.

GSM Arena’nın haberine nazaran, kamera sensörünün hareketli olması, sensör ile gerçek lens ortasında daha fazla uzaklık olmasını sağlıyor. Bununla birlikte 50 mm’ye eş paha modül, olağan bir telefoto modülüne kıyasla bir amiral gemisi sensörden daha fazla detay yakalamasına imkan tanıyan 2x optik yakınlaştırma sunuyor. Ayrıyeten bu kamera sensörü, daha doğal görünüm sağlamasıyla portre çekimlerinde de avantaj sağlıyor.

OPPO’nun belirttiğine nazaran, tüm bu kamera sistemi ve hareketli uçları, su sıçramasına ve toza karşı sağlam. Bununla birlikte telefon yere düşürülürse, kamera 0,6 saniye içinde otomatik olarak içeri çekilebiliyor. OPPO’nun bu teknolojiyi önümüzdeki periyotta çıkartacağı akıllı telefonlarında kullanma planları var, lakin bunun ne vakit gerçekleşeceği konusunda şimdilik rastgele bir bilgi yok.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli