e
sv

OPPO, INNO DAY 2021’de 6nm Görüntüleme NPU’su MariSilicon X’i Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

OPPO bugün, kendi tasarımı olan birinci üstün teknoloji görüntüleme NPU’su MariSilicon X’i resmi olarak duyurdu. 6nm işlemci teknolojisiyle geliştirilen MariSilicon X, eşsiz güç verimliliği ile inanılmaz performans sunmak için gelişmiş bir NPU (Neural Processing Unit/Nöral Süreç Birimi), ISP (Image Signal Processor/Görüntü Sinyali İşlemcisi) ve çok katmanlı bellek mimarisini bir ortaya getiriyor. Canlı ön izlemenin yanında çarpıcı 4K Yapay Zeka Gece Görüntüleri çekmek için gerçek vakitli RAW işlemeyi mümkün kılan MariSilicon X, 2022’nin birinci çeyreğinde Find X Serisi ile sunulacak.

OPPO Kıdemli Yöneticisi Jiang Bo, aktiflikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin hudutlarını zorlama konusunda on yıldan fazla tecrübeye sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar kelam konusu olduğunda bölümdeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı. Taşınabilir görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza fevkalâde tecrübeler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi.

MariSilicon X’in NPU’su, yapay zeka algoritmalarını desteklemek açısından ziyadesiyle kâfi olan bilgi süreç gücüyle saniyede 18 trilyon süreç sergiliyor. Watt başına saniyede 11,6 trilyon süreç gücü verimliliğine sahip NPU, pili yormadan en üst seviye performans sunuyor. NPU ayrıyeten, çığır açan özel bir tera-bps bellek alt sistemine sahip. Bu sistem, MariSilicon X’in baştan sona hiçbir adımda bellek kısıtlanması yaşamadan NPU’nun bilgi süreç gücünden tam olarak yararlanabilmesine imkan tanıyor. Dataların depolama ve sürece üniteleri ortasında daima kopyalanması esnasında geçen müddet kıymetli ölçüde azalıyor.

MariSilicon X’te 8,5 GB/sn’ye kadar ekstra bant genişliğine sahip özel bir DDR bulunuyor. Çok katmanlı bellek mimarisi, gecikmeleri büyük ölçüde en aza indiriyor ve gereksiz ölçüde tekrarlanan okuma-yazma döngülerinin neden olduğu güç tüketimini azaltıyor. MariSilicon X, OPPO’nun Yapay Zeka Gürültü Azaltma Algoritmasını çalıştırırken, OPPO Find X3 Pro ile karşılaştırıldığında, 20 kata kadar daha süratli performans gösterebiliyor; her kareye gerçek vakitli karmaşık geliştirmeler uygulayarak 4K Yapay Zeka Gece Görüntüsü çekebiliyor.

MariSilicon X, manzaraların Find X3 Pro’dan elde edilenlere nazaran 4 kat daha büyük, yani 20 bit 120 db’lik inanılmaz bir dinamik aralığıyla, yakalanmasını sağlayan güçlü bir ISP’ye sahip. ISP’nin gücü, sahnelerin en parlak ve en karanlık alan aralıklarına 1.000.000:1 kontrast oranı kazandırarak manzaraların gerçeğe daha yakın olmasını sağlıyor.

Büyük bilgi süreç gücü ve yüksek data çıkışı sayesinde MariSilicon X, RAW formatında ve piksel seviyesinde gerçek vakitli, direkt 4K yapay zeka süreç yapmak ve 20 bit HDR füzyonunu gerçekleştirmek için görüntülemede ihtilal yaratıyor. Özgün görüntüleme bilgilerini işleyen MariSilicon X, imgelerde 8dB sinyal-gürültü oranı elde edebiliyor; bu da sayısal fotoğrafçılıkta orijinal bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Dual Image Pipeline tasarımı ve Double RAW muhteşem örnekleme özelliği sayesinde MariSilicon X, OPPO’nun RGBW sensörünün tüm potansiyelini ortaya çıkarıyor, RGB ve Beyaz renklerin ayrışmasını ve birleşmesini destekliyor. Sinyal-gürültü oranında 8,6 dB’lik muvaffakiyet ve fotoğraf doku kalitesinde 1,7 kat düzgünleştirme sağlayan bu gelişme hem fotoğraflardaki hem de görüntülerdeki imajları daha etkileyici hale getiriyor.

Özel bir görüntüleme NPU’su olan MariSilicon X, sayısal fotoğrafçılıkta yeni bir çağın başladığına işaret ediyor. Performans ve güç verimliliğindeki bu büyük sıçrama sayesinde, daha net ve keskin görüntüler oluşturmak için Yapay Zeka Gürültü Azaltma algoritmalarının gücü açığa çıkarılmış oluyor. Ayrıyeten, daha büyük dinamik aralık ve daha uygun renk reprodüksiyonu sağlayan MariSilicon X, çekilen her karenin hareketsiz bir fotoğraf kadar güçlü ve tarifli görünmesini sağlıyor. Bu sayede, 4K Yapay Zeka HDR Gece Görüntüsü çekimi, Android telefonlarda birinci defa mümkün hale geliyor.

MariSilicon X, 2022 yılının birinci çeyreğinde Find X Serisinde sunulacak ve akıllı telefonlar için en güçlü görüntüleme tecrübesini yaşatacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli