e
sv

OPPO, INNO DAY 2021’de Spark Mikro Projektöre Sahip Air Glass’ı Tanıttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

OPPO bugün INNO DAY 2021 etkinliğinde OPPO Air Glass’ı resmi olarak tanıttı. OPPO’nun kendi geliştirdiği Spark Mikro Projektöre, son teknoloji Mikro LED’e ve özel üretim ekrana sahip, çığır açan aR (Assisted Reality) eseri, dokunma ve sesin yanında el ve baş hareketleri yoluyla dört farklı kullanıcı etkileşimini destekliyor ve kullanıcıların, muhtaçlık duyacağı bilgilere daha süratli ve daha kolay erişmesini sağlıyor.

OPPO Lider Yardımcısı ve OPPO Araştırma Enstitüsü Lideri Levin Liu, eserle ilgili olarak, “OPPO uzun müddettir XR/ Extended Reality (Genişletilmiş Gerçeklik) imkanları üzerine araştırmalar yapıyor. Artık ise Air Glass ile tüketicilerin hakikaten erişebileceği bir akıllı gözlük geliştirdik. Fütüristik dizaynından da anlaşılacağı üzere, OPPO Air Glass, bilgileri görüntüleme ve kullanma biçimimizde ihtilal yaratmaya hazırlanıyor. Kullanımı kolay ekranı, gereksinimimiz olan kıymetli bildirileri gözümüzün önüne getiriyor. OPPO Air Glass ile dünya bir daha asla birebir görünmeyecek” dedi.

OPPO Air Glass, çığır açan tek camlı bir dalga kılavuzu tasarımı anlayışıyla geliştirildi. OPPO’nun kendine mahsus tasarım ideolojisinden güç alan Air Glass, hafif ve minimalist görünüm kazandıran hür akışlı eğrilere sahip. Tartısı yaklaşık 30gr olan OPPO Air Glass, kesimdeki en hafif tek camlı dalga kılavuzu eserlerinden biri olarak öne çıkıyor ve olağan bir gözlük üzere takılabiliyor.

Hafif, ince, kavisli sınırlara ve şık bir tüy sapına benzeyen dokunmatik bir çubuğa sahip olan ana gövdenin tasarımı, ilhamını kuş tüyünden alıyor. Tek gözlü dalga kılavuzu formundaki gözlük camının dizaynında ise ağustosböceğinin kanatlarından esinlenildi. Bu dizaynıyla, gözlüklerdeki yuvarlak yahut kenarları yumuşatılmış dörtgen gözlüklerin klâsik formlarından ayrılan camı, Qualcomm Snapdragon Wear 4100 Platformu da dahil olmak üzere tüm bileşenleri barındıran hafif ve ince bir çerçeveyi sarıyor.

OPPO Air Glass’ın çerçevesi, dizayna incelik ve hassasiyet dokunuşu kazandıran CNC tekniğiyle üretildi. Eşsiz ve göz alıcı dizaynıyla OPPO Air Glass, kullanılmadığı vakitlerde bile günlük hayat için şık bir teknolojik aksesuar olarak öne çıkıyor.

OPPO’nun kendi Mikro Projektörünün, gelişmiş Mikro LED ve özel dalga kılavuzu teknolojisinin entegre edildiği OPPO Air Glass, ister iç ister dış yerde takılsın, parlak ve keskin içerikler sunarak üstün aR tecrübesini her vakit garanti ediyor. OPPO Air Glass ekran sisteminin temelinde, OPPO’nun kendi geliştirdiği Spark Mikro Projektör yer alıyor. Bölümdeki en kompakt projeksiyon sistemlerinden biri olan projektör, sırf 0,5cc hacme sahip yahut başka deyişle bir kahve çekirdeği boyutunda. Daha uygun ısı dağılımı ve sağlamlık için cam mercek modülüne ve CNC metal korumaya sahip olan projektör, 3 milyon nit’lik son teknoloji bir Mikro LED ile çalışıyor.

OPPO Air Glass, 16 düzey gri tonlamalı ve 256 düzey gri tonlamalı olmak üzere iki ekran modunu destekleyen özel üretim dalga kılavuzu kullanıyor; farklı aydınlatma şartlarında canlı ve keskin manzaralar sunmak için ortalama 1400 nit parlaklığa çıkabiliyor. Dalga kılavuzunu her iki taraftan kaplayan iki kat safir camıyla OPPO Air Glass, gelişmiş şeffaflık ve muhafaza sağlıyor. OPPO Air Glass, miyop ve hipermetrop üzere görme bozukluklarına sahip kullanıcılar da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcıya hizmet edecek halde tasarlandı. Gözlükler iki farklı çerçeve tipine sahip: Gümüş renkte yarım çerçeve ve siyah tam çerçeve. Her iki renk de iki farklı boyutta sunuluyor.

OPPO Air Glass, OPPO Watch 2’deki Smart Glass Uygulaması ya da ColorOS 11 yahut üzeri sürümlerin yüklü olduğu rastgele bir OPPO akıllı telefon ile kullanılabiliyor; dokunma, ses, el ve baş hareketleri olmak üzere dört sezgisel etkileşim tekniğini destekliyor. Air Glass’ı OPPO Watch 2 ile eşleştiren kullanıcılar, uygulama kartlarını onaylamayı, iptal etmeyi ve değiştirmeyi el hareketleriyle yapabiliyor. Ayrıyeten, büsbütün yeni bir etkileşim usulü olarak, baş hareketleri de Air Glass tarafından tanınabiliyor. Örneğin yavaşça baş sallamak yahut öne geriye hareket ettirmek, sırasıyla bildirimleri açıp kapatabiliyor.

OPPO Air Glass, OPPO tarafından geliştirilenler de dahil olmak üzere, Hava Durumu, Takvim, Sıhhat, Teleprompter, Çeviri ve Navigasyon üzere çeşitli uygulamalarla birlikte kullanılabiliyor. Çeviri işlevi, kültürler ortası irtibatta büyük bir yardımcı olarak aygıtta yer alıyor. Air Glass ile eşleştirildiğinde, bir kullanıcıdan gelen ses, otomatik olarak amaç lisanda metne çevriliyor ve çabucak akabinde öteki kullanıcının Air Glass’ında görüntüleniyor.

Air Glass’ın bir diğer yenilikçi uygulaması da iş yerinde yahut farklı topluluklara yapacağınız sunumu bir konuşma akışı haline getirmek için uyarlanabilir bir metin ekranı sağlayan Teleprompter.

OPPO ayrıyeten, OPPO Air Glass için Baidu Walk & Bike Navigation ve Explore Nearby üzere uygulamaları özelleştirmek maksadıyla Baidu ile yakın çalışmalar yürütüyor. Navigasyon aracılığıyla, kullanıcılar yürürken yahut bisikletteyken yol talimatları alabiliyor. Explore Nearby/Yakını Keşfet ise kullanıcının pozisyona nazaran yakındaki mağazalar ve ilgi alımlı öteki yerler hakkında bilgiler sunabiliyor.

2022 yılının birinci çeyreğinde Çin pazarında piyasaya sürülecek olan OPPO Air Glass, iki özel çerçeve aksesuarıyla birlikte Siyah ve Beyaz renklerde sunulacak.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli