e
sv

Otokar, Londra’daki fuarda COBRA II MRAP ve TULPAR’ı sergiliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Otokar, Londra’daki Memleketler arası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda (DSEI) global ölçekte büyük beğeni toplayan TULPAR‘ı MIZRAK kule sistemi ile sergiliyor. Şirket ayrıyeten COBRA II’nin Mayına Karşı Muhafazalı Aracı COBRA II MRAP‘ın da tanıtımını yapıyor.

Bahisle ilgili görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Türkiye’de tasarlanan ve Türkiye’de üretilen araçlarımızla kahraman ordumuza hizmet etmekten her vakit gurur ve onur duyuyoruz. Ülkemizin yanı sıra dünyada NATO ülkeleri dahil 35’ten fazla dost ve müttefik ülkedeki 55’i aşkın farklı kullanıcımız için günümüz ve gelecek tehditlerine karşı en güzel eser ve hizmetleri sunmak için çalışıyoruz.

Bugün 33 bine yakın askeri aracımız NATO ve Birleşmiş Milletler güçleri kapsamında faal olarak hizmet veriyor. Amacımız ihracat faaliyetlerimizi artırıp ülke ekonomimize ve savunma endüstrimizin gelişimine daha fazla katkı sağlamak.” biçiminde konuştu.

Yeni kuşak zırhlı muharebe aracı TULPAR

Açıklamaya nazaran, ismini Manas Destanı’ndaki savaşçıları koruyan efsanevi kanatlı attan alan TULPAR, 21’inci yüzyılın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildi. İngiltere’de Otokar tasarımı MIZRAK kule sistemi ile sergileniyor. Yüksek hareket kabiliyeti, balistik ve mayın müdafaasına sahip araç, en sert iklim şartlarında ve ağır arazi kurallarında test edildi. TULPAR, modüler yapısı sayesinde, kullanıcıların farklı gereksinimlerine tek bir platform ile yanıt veriyor.

TULPAR zırhlı muharebe aracı, işçi taşıyıcı, hava savunma aracı, keşif aracı, komuta denetim aracı, 105 mm silah taşıyan hafif ve orta tartı sınıfı tank üzere farklı misyonlarda kullanılabiliyor. Otomatik şanzımanlı, yüksek performansa sahip güç kümesi, her türlü yerde hareket kabiliyeti sağlayan palet askı ve süspansiyon donanımı, açık mimariye sahip elektronik sistemi ile donatılmış araç, farklı sistem entegrasyonuna sahip alt yapısıyla birlikte müşteriye özel tahliller oluşturulabiliyor. Ayrıyeten süspansiyon, sürat azaltan, palet gergi üzere alt sistemler Otokar bünyesinde tasarlandığı ve geliştirildiği için kullanıcıya düşük ömür periyodu maliyeti sunuyor.

COBRA II MRAP

İhracat pazarlarında dikkatleri üzerine çeken COBRA II Mayına Karşı Muhafazalı Araç (COBRA II MRAP) araç ise riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve mayın muhafaza ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf araçlardan farklı olarak eşsiz hareket kabiliyetiyle birlikte sunuyor.

Dünyadaki benzeri mayına karşı muhafazalı araçlara kıyasla COBRA II MRAP tartı merkezinin alçak olması sebebiyle yalnızca stabilize yollarda değil, toprakta de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşsiz bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilen araç, modüler yapısıyla muharebe alanında kullanıcılarına lojistik avantajlar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 bireye kadar işçi taşıma kapasitesine sahip olan araç, kullanıcı ihtiyaçlarına uygun olarak 3 yahut 5 kapılı olarak yapılandırılabiliyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli