e
sv

Otomotivde üretim azaldı, ihracat arttı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak-Kasım devrine ilişkin üretim ve ihracat adetleri ile pazar datalarını açıkladı. Buna nazaran, yılın birinci on bir ayında toplam otomotiv üretimi bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 0,3 azalarak 1 milyon 144 bin 356 adet, araba üretimi yüzde 7 azalarak 706 bin 265 adet olarak gerçekleşti.

Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 1 milyon 195 bin 232 adet oldu. Bu periyotta, otomotiv endüstrisinin kapasite kullanım oranı yüzde 64 olarak gerçekleşti. Araç kümesi bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 63, ağır ticari araçlarda yüzde 63, traktörde yüzde 74 düzeyinde gerçekleşti.

Ticari araç üretimi yüzde 14, kamyon üretimi yüzde 70 arttı

Ocak-Kasım periyodunda ticari araç üretimi bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 14 artış gösterdi. Bu devirde, ağır ticari araç kümesinde üretim yüzde 41 artarken, hafif ticari araç kümesinde üretim yüzde 11 arttı. Eser bazında bakıldığında ise kamyon üretimi yüzde 70, minibüs üretimi yüzde 7 oranında artış gösterirken, otobüs üretimi yüzde 31 oranında düşüş gösterdi.

Yılın birinci on bir ayında, toplam ticari araç üretimi 438 bin 091 adet olarak gerçekleşti. Pazara dağılımında ise; Ocak-Kasım devrinde bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla ticari araç pazarı yüzde 18, hafif ticari araç pazarı yüzde 13 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 57 artış gösterdi.

Araba satışları yüzde 2 azaldı

Yılın birinci on bir ayını kapsayan devirde, toplam pazar geçen yıla nazaran yüzde 3 artarak 706 bin 166 adet seviyesinde gerçekleşti. Bu devirde, araba pazarı yüzde 2 oranında azaldı ve 518 bin 294 adet oldu.

Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında Ocak-Kasım devrinde toplam pazar yüzde 1 ve hafif ticari araç pazarı yüzde 5 oranlarında azalırken, araba pazarı yüzde 0,2 ve ağır ticari araç pazarı da yüzde 3 oranlarında arttı. Bu periyotta, araba pazarında ithalatın hissesi yüzde 60 olarak gerçekleşti.

Otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 2 arttı

Ocak-Kasım devrinde toplam otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran adet bazında yüzde 2 artarak 834 bin 594 adet olarak gerçekleşti. Araba ihracatı ise yüzde 6 oranında azalarak 507 bin 399 adet oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TI·M) datalarına nazaran, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Kasım devrinde toplam ihracattan aldığı yüzde 13’lük hisse ile birinci sıradaki yerini korudu.

26,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti

Ocak-Kasım periyodunda bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 16, Euro bazında ise yüzde 12 arttı. Bu devirde, toplam otomotiv ihracatı 26,9 milyar dolar olarak gerçekleşirken, araba ihracatı yüzde 1 artarak 8,4 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Euro bazında araba ihracatı ise yüzde 3 azalarak 7 milyar Euro düzeyinde oldu. Yılın birinci on bir ayında dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 10 oranında artarken, tedarik sanayi ihracatı yüzde 27 oranında arttı.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli