e
sv

Özel Tasarlanan AMD Navi 22 GPU’lu Madencilik Kartı Ortaya Çıktı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

AMD’nin Navi 22 silikonu, piyasadaki yeni Radeon ekran kartlarından kimilerinde aslında kullanılıyor. Görünüşe nazaran çip üreticisinin ortaklarından biri, GPU’yu kripto para madenciliği için tekrar tasarladı ve özel tasarlanan kartın görselleri paylaşıldı.

VideoCardz‘ın paylaştığı ekran imajlarında ekran kartının özelliklerinin birçok bulanık görünüyor. Lakin kartın TSMC’nin 7nm FinFET üretim teknolojisini kullanan Navi 22 GPU’ya sahip olduğu görülüyor. Madencilik kartı ayrıyeten 17 Mart’ta üretilmiş ve XFX logosu göze çarpıyor.

Bildiğiniz üzere Ethereum madenciliği için çok yüksek saat suratlarına gereksinim yok ve yeni madencilik kartı 1.300 MHz temel saat suratına sahip. Bunun yanında 160 bit bellek arabiriminde 16 Gb/sn süratte çalışan 10 GB GDDR6 bellek bulunuyor. Bu bellek yapılandırması Radeon RX 6700M modeliyle eşleşiyor ve XFX muhtemelen taşınabilir Navi 22 GPU’yu bir masaüstü kartına dönüştürmüş.

Navi 22 grafik kartı, ekran imajına nazaran Ethereum’da 39.06 MHps oranında kazım yapabiliyor. Pasif olarak soğutulan grafik kartı 92 dereceye kadar çıkmış. Ayrıyeten bu performans pahaları Radeon RX 5600 XT (39.6 MHps) ile eşit ve GeForce RTX 3060 Ti LHR (42.9 MHps) ile yakın düzeyde.

AMD, Big Navi’yi bilhassa oyun için tasarlamış olsa da birtakım kuruluşlar RDNA 2’yi madencilik için uyarlamanın yollarını bulmayı başarıyor. Öte taraftan XFX’in sessiz sedasız piyasaya sürdüğü farklı madencilik kartları olup olmadığını bilmiyoruz. Daha da kıymetlisi, AMD’nin öteki üretici ortaklarının madencilik kervanına katılıp katılmadığı merak konusu.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli