Pentagon, 2019’da Microsoft’a verdiği 10 milyar dolarlık JEDI bulut bilişim projesini iptal etti

Amerika Müdafaa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Amazon ve Microsoft’un dahil olduğu yasal bir muharebeye mevzu olan ve 2019’da Microsoft’a verilen 10 milyar dolarlık JEDI bulut sözleşmesinin iptal edilmiş olduğu duyuruldu. Bunun yanı sıra departman, JEDI’ı başka bir bulut altyapı sözleşmesiyle değiştirecek ve özgün sözleşmeyi kaybetmiş olduğu için dava açan Amazon’un yanı sıra Microsoft’tan da öneri alacak.

CNBC’nin haberine bakılırsa Pentagon, gelişen ihtiyaçlar, artan bulut iletişimi ve sektördeki ilerlemeler sebebiyle, JEDI bulut sözleşmesinin artık gereksinimlerini karşılamadığını söylemiş oldu. Haberin arkasından Microsoft hisseleri ortalama yüzde 0,4 düştü ve Amazon hisseleri 52 haftanın en yüksek seviyesine geldikten sonra yüzde 3,5 arttı.

Yeni bir bulut sözleşmesi gündemde

Her ne kadar proje iptal edilse de bulut bilişim projesi için verilen savaşım hemen hemen tamamen bitmedi. Şu sebeple Pentagon basın açıklamasında, kurumsal ölçekte bulut kabiliyetine ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Pentagon, bu kapsamda hem Amazon aynı zamanda Microsoft’tan öneri almayı planlıyor. Sadece, başkalarının da Pentagon’un gereksinimlerini karşılayıp karşılayamayacağını görmek için pazar araştırması yapılmaya devam edilecek.

JEDI sözleşmesi, Pentagon’un IT operasyonlarını modernize etmeyi odağına alıyordu. Microsoft, 2019 senesinde pazar lideri Amazon Internet Services’i geride bırakarak bulut bilişim sözleşmesini kazanmış ve bundan ortalama bir ay sonrasında, Amazon’un bulut bilişim birimi AWS, JEDI kararını protesto etmek için dava açmıştı.

Microsoft tarafınca kaleme alınan blog gönderisinde, Pentagon’un JEDI sözleşmesini iptal etme kararını anladıkları, sadece bununla alakalı yasal mücadelenin lüzumlu olduğu ifadeleri yer aldı.

Mevzu Dışı Olucak Bu Sitelerede Bakmanızı Tavsiye Ederiz…

  1. akıllı teknoloji Akıllı Teknoloji nedir ve Yararları Nedir? 21. yüzyılın şafağı, bugün hala sürmekte olduğumuz teknolojik bir devrimi getirdi. Dördüncü endüstri devriminden beşinciye
  2. wordPress site hızlandırma WordPress site hızlandırma eklentileri, sitenizin performansını artırır ve daha yüksek performansa katkı sağlar. Sitenizi optimize etmenize ve hızı verimli bir … https://teknoone.net/en-iyi-android-kilo-verme-uygulamalari/

Kim Ne Kadar Maaş Alıyor

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli