e
sv

Pfizer, geliştirdiği COVID ilacının hastaneye yatışlarda ve ölümlerde %89 tesirli olduğunu açıkladı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Pfizer/BioNTech aşısının geliştiricilerinden olan ABD’li dev ilaç şirketi Pfizer, cuma günü yaptığı açıklamalarda üzerinde çalıştığı COVID ilacı ile ilgili umut verici açıklamalarda bulundu.

Salgın başladığından bu yana COVID’i tedavi edebilecek bir hap arayışı sürüyordu. Bu yüzden de birçok ilaç şirketi bu bahiste çalışmalar yürütmeye başlamıştı. ABD’li şirket Merck de bu ilacı birinci geliştiren şirket olarak tarihe geçmişti ve ağızdan alınan birinci COVID-19 ilacının tüm dünyada kullanımı için onay beklemeye başlamıştı. İngiltere de geçtiğimiz günlerde molnupiravir isimli bu ilaca onay verdiğini açıklamış ve bunu yapan birinci ülke olmuştu.

Pfizer de Merck’in dışında COVID-19 hapı üreten ikinci bir ilaç devi. Şirket yaptığı yeni açıklamalarda, ilaçla ile ilgili bilgileri paylaştı ve pandemiyi sona erdirmede epey kıymetli bir adımın yaklaştığının altını çizdi.

Pfizer, klinik deneyler sonucunda Paxlovid isimli ilacın hastaneye yatışlarda ve mevt oranlarında %89’luk bir tesire sahip olduğunu duyurdu. Molnupiravir ilacında ise bu oranın %50 olduğu belirtilmişti. Şirket buna ek olarak; araştırmanın sonuçlarının çok uygun çıktığını, bu yüzden denemeler için yeni insanları kullanmayacaklarını kelamlarına ekledi.

‘Gidişatı değiştirecek’

CEO Albert Bourla da yaptığı açıklamalarda, ‘Bugün verdiğimiz haberler, COVID-19 salgının gidişatını büsbütün değiştirebilecek niteliktedir. Yayınladığımız datalar ilacın, şayet onay alırsa, COVID-19’u önemli geçirme ihtimalini ve mevt oranlarını yaklaşık olarak %90 oranında azaltacağını gösteriyor.”

Bilgilere 1.200’den fazla insan üzerinde yapılan deneyler sonucunda ulaşıldığını belirten şirket, ilacın ‘acil kullanım onayı’ alması için yakın vakitte yetkililere başvurulacağını tabir etti.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli