e
sv

Pfizer’in Covid-19 hapları yüzde 90 müdafaa sağlıyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

ABD’li ilaç şirketi Pfizer, Paxlovid ismini verdiği Covid-19 hapları hakkında yeni sonuçları açıkladı. Covid-19’a karşı tedavi maksadıyla geliştirilen hapların yüksek risk kümelerindeki şahıslarda hastaneye yatma ve ölme riskini yaklaşık yüzde 90 oranında düşürdüğü açıklandı.

Şirketin internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada ilacın yeni Omicron varyantına karşı da tesirli bir müdafaa sağladığını ortaya koyduğu aktarıldı.

Vefatları engelledi

Pfizer, geçen ay yaptığı açıklamada 1200 kişi içinde plaseboya kıyasla ilacın hastaneye yatış ve vefatları tedbire konusunda yüzde 89 tesirli olduğunu bildirmişti. Son açıklamada ise bu 1200 kişinin üzerine 1000 kişi daha ek edilerek yapılan son araştırmaya nazaran yaklaşık yüzde 90 muhafaza sağladı. Ayrıyeten plasebo kümesinde 12 vefat gerçekleşirkern Paxlovid hapı alanlar içinde hiç kimse ölmedi.

Pfizer haplarının, Covid-19 semtomları başladıktan çabucak sonra her 12 saatte bir ve beş gün müddetle alınması öngörülüyor. Şayet müsaade verilirse ilaç, “Paxlovid” ismi altında satılacak.

FDA’nın birkaç hafta içinde Pfizer’ın ve Merck firmasının daha az tesirli Kovid-19 ilacına müsaade verip vermeyeceğini açıklaması bekleniyor. Onay alması durumunda, iki firmanın ilaçları da Amerikalı Kovid-19 hastaları tarafından eczaneden alınıp kullanılabilecek.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli