e
sv

Pil Türleri ve Özellikleri

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Pil Türleri ve Özellikleri

Günlük hayatınızda birçok alet ve ekipmana ihtiyacımız var. Bu ekipmanın çalıştırılması için birden fazla ekipman türü pil türleri vardır. Peki bu ürünlerin özellikleri nedir? Bu yazıda tam olarak bu noktaya değineceğiz. Sizler için derlediğimiz bu yazı ile sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Cari dönemde değişik teknolojilere haiz batarya çeşitleri bulunmaktadır. Yalnız cihazlarınızı çalıştırmak için ne tür bir ürüne haiz olduğunuzu belirlemek zor olabilir. Bu aygıt, anot ucu (-) ve katot ucu (+) olmak suretiyle iki değişik seviye terminaline haizdir. Anot, uç elektronların deposudur, elektrik enerjisiyle çalışan bir cihazda kullanıldığında elektron elde eden terminal olarak çalışır. Elektron oluşumu için bataryadaki iyonlar hareket eder ve kimyasal bir tepki meydana gelir ve enerji sağlar.

Çeşitli Kullanım Alanları İçin Piller

Kullanım alanına gore belli farklılıklar bulunmaktadır. Pil özellikleri İki ana kategoriye ayrılmıştır. İlk pil türü, nerede ise her insanoğlunun bilmiş olduğu tek kullanımlık pil türüdür. Bu kategorideki piller bittiğinde şarj edilemez ve kullanılamaz. Düşük güç kullanımı olan ya da sık kullanılmayan aletlerde kullanılan cihazlarda tercih edilir. Bu tip pillerin en yaygın örnekleri, alkalin ve çinko karbon araç-gereç içeren pillerdir. Şarj edilebilir pil kategorisindeki ürünler, kullanım sonrası elektrik akımını ters çevirerek gene kullanılabilen pillerdir. Bu ürünler elektrikli otomobillerde kullanılmaktadır. lityum pil genel kullanım için üretilmiş nikel tipi şarj edilebilir piller kullanılmaktadır.

Peki lityum pil nedir? Hangi cihazların size uygun bulunduğunu merak ediyorsanız sizleri pil çeşitleri ile ilgili yazımıza davet ediyoruz.

Pillerin Kullanım Alanları

Elektronik cihazlarda kullanılan bu ürünler, boyut, kimyası, şarj edilebilir ya da şarj edilemeyecek halde kullanım alanına gore sınıflandırılır. Şarj edilebilir ve şarj edilemeyen piller, yapıları gereği değişik bir kimyaya haizdir. Bir çeşit pil olarak şarj edilebilen pilleri de isimlendirebiliriz. Sözgelişi, lityum etken içerikli pillerin belirli bir cihaza gore üretilmesi gerekmez.

Marka ve modele gore malum cep telefonları, uzaktan kumandalı araçlar ve bilgisayarlar benzer halde elektronik cihazların değişik boyutlarda üretilmesi mümkündür. Kullanım alanlarına gore AA piller bir çok süre ışık enerjisi gerektiren cihazlarda kullanılmaktadır. Düşük güç tüketimi olan uzaktan kumanda benzer halde cihazlarda saat pilleri tercih edilmektedir. Yeniden bunlar tek kullanımlık pil kategorisindedir.

Cep telefonları, otomobil araçları ve şarj edilebilir elektronik cihazlar o içip içmedi ürünler kullanılmaktadır. 6 değişik gene kullanılabilir pil türü vardır. Bu tür pil adları,

 • Kurşun asit pili
 • Lityum iyon hapı
 • Lityum iyon polimer pil
 • Nikel kadmiyum pil
 • Sodyum metal klorür pil
 • Nikel-çinko pil
 • Eritilmiş tuz bataryası
 • Gene kullanılabilir alkalin piller

Denir. Şarj edilebilir pil türlerinde, şarj döngü sayısı, şarj edilebilir bir pilin ortalama olarak ne kadar boşalma ve şarj olabileceğini belirler. Otomatik boşalım süresi, pilin kullanılmadığında ne kadar zaman biteceğini gösterir. Her tür pil ürününde azca ya da fazlaca oranda kendi kendine boşalma akımı vardır.

Bu durumun düzgüsel seviyesi, boşalmanın daha uzun sürmesi ve pilin fazlaca daha uzun zaman dayanabilmesidir.
Kullanacağınız cihaza uygun batarya ürünlerini detaylı bir şekilde incelemek için, pil türleriSizler için hazırlamış olduğumuz bu makaleyi okuyarak daha rahat inceleyebilir ve seçim yapabilirsiniz.

Pil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pillerin kullanım alanlarına gore önemli noktaları vardır. Bu biçim şeyleri doğru ve yanlış olarak sınıflandırabiliriz. Kalem pil Uzun zaman kullanılmayan cihazlarda AA ve AAA olarak malum pillerin bulundurulması fazlaca yanlıştır. Cihazda bulunmayan pilleri karton kutuda saklamak daha iyidir. Aksi takdirde pilin içindeki kimyasallar cihaza zarar verecektir. Kullanılmayan piller buzdolabında saklanabilir. Uzun ömürlülük açısından bu yöntem, sıcak yaz günlerinde fazlaca etkili sonuçlar vermektedir.

Ek olarak buzdolabından çıkan piller 1 gün düzgüsel oda sıcaklığında tutulmalı ve o halde kullanılmalıdır. Şarj edilebilir pilleri aletle uyumlu şarj cihazlarıyla şarj etmek doğrudur. Şarj edilebilir pillerin uyumlu cihazlarla şarj edilmesi, pillerin bile ısınmasını, alev almasını ya da patlamasını önler. Şarj edilebilir piller, cep telefonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar yüksek ısı ortamlarında bulunmamalıdır. Uzun zaman atık pillerin birikmemesi gerekir. Atık pilleri toplamak ve onları atık pil noktalarına bırakmak sürekli daha iyidir. Sizler için derlediğimiz bu yazımızda, pil kullanımına uygun noktaları anlattık, daha detaylı data sahibi olmak için bir göz atabilirsiniz.

Pil Boyutları

Günlük hayatta kullanılan bu ürünler, kapasitelerinin haricinde fizyolojik boyutlarına gore sınıflandırılır. AA olarak vasıflandırılan pil türü, kalem pilinin boyutudur. Bunlar
Daha büyük cihazlar için de C ve D boyutlu tek vuruşlu piller kullanılır. Tek kullanımlık piller için bir başka boyut da 9V pildir. Bu tür pil boyutları PP3 olarak bilinir.

Şarj edilebilir ve şarj edilemeyen modelleri vardır. Bir fazlaca alkalin 9V pil, 6 tane 1.5V parçadan oluşur. Bunlara ek olarak daha azca güç tüketen cihazlar saat, hesap makinesi, uzaktan kumanda benzer halde cihazlardır. Saat pilleri tercih edilen bu cihazlar için lityum ve alkalin kimyası güç kaynağında etkilidir. Bu türden şarj edilebilir piller de endüstride mevcuttur.

Seçtiğiniz pil, kullanım alanına ve ihtiyaçlara bağlı olarak farklılık izah edebilir. Bataryanın boyutu ve enerji yoğunluğu haiz olduğunuz cihaza gore değişiklik göstermektedir. Örnek olarak, cep telefonları için yüksek enerji içeriğine haiz küçük piller üretilmektedir. Yalnız bu ürünlerin kullanım süresi bir çok süre kısadır. Pil üretim şirketleri sürekli olarak yeni kimyasallarla formüller oluşturur. Bundan dolayı üreticiler içinde oluşan üründe farklılıklar olabilir ve kullanıcı bu aşamada bir unsur olabilir.

Hangi tip cihazda hangi tip pil kullanabileceğinizi öğrenmek için yazımızın detaylarını inceleyebilir, ek olarak GittiGidiyor üstünden pil boyutu ve özelliklerini görüntüleyebilirsiniz.

Sık Tercih Edilen Pil Türleri

Günümüzde popüler pil türlerinin belirli bir kullanıcı tabanı vardır. Tercih edilen piller bir tek enerji yoğunlukları sebebiyle değil, kullanım süresi, yük durumu ve maliyet benzer halde benzer özelliklerle de karşılaştırılabilir. En fazlaca tercih edilen pilleri yapılarına gore sizler için derledik. Nikel kadmiyum (NiCd), sektördeki varlığını uzun seneler korumuş olan bir tür pil ürünüdür.

Nikel metrat hidrat ürünü de yaygın olarak kullanılan bir pil türüdür. Enerji yoğunluğu NiCd özellikli bir pilden daha yüksektir, yalnız kullanım süresinin diğerinden daha azca olduğu bilinmektedir. Kurşun piller enerjiye gereksinim duyulan alanlarda çoğunlukla kullanılmaktadır ve fazlaca ekonomik bir üründür. Lityum pil, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları benzer halde cihazlarda kullanım oranı yüksek olan bir pildir. Tekrardan kullanım imkanı elde eden alkalin özellikli piller, tek kullanımlık pillere alternatif olarak tercih edilen bir tiptir. Yalnız bu ürün, düşük güçlü cihazlar için uygundur.

Pil markaları Çeşitlerini ve çeşitlerini inceleyerek satın alacağınız pilin türüne karar verebilirsiniz. Hem de GittiGidiyor üstünden modelleri karşılaştırabilir ve kullananların değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli