e
sv

PlayStation’dan Xbox Game Pass’e rakip servis geliyor: Birinci ayrıntılar paylaşıldı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Bildiğiniz üzere Microsoft’un Xbox ve PC sahipleri için Xbox Game Pass isimli bir aylık abonelik sistemi bulunuyor. Bu sistemde oyuncular aylık muhakkak bir fiyat karşılığında geniş bir oyun kütüphanesi sunuluyor. Sony’nin ise bu servise rakip bir servis üzerinde çalıştığını biliyorduk lakin şu ana kadar hiçbir ayrıntı öğrenememiştik.

Project Spartacus Geliyor

Geçtiğimiz saatlerde Bloomberg‘de çıkan haberlere nazaran Sony’nin üzerinde çalıştığı servisin proje ismi Project Spartacus. Sistem üç basamaklı bir abonelik sisteminden oluşuyor ve 2022’nin ilkbahar aylarında erişime açılması bekleniyor. Sistem aslında temelde Game Pass ile birebir fakat besbelli birkaç fark bulunuyor.

Öncelikle bu üç farklı evreden bahsetmek gerek. Kademelerden birincisi, bildiğimiz klasik PlayStation Plus. Klasik PS Plus üyeliğinden bir farkı yok. İkinci evre ise Plus’ın yanında Game Pass biçimi PS4 ve PS5 oyunlarının bulunduğu bir kütüphaneyi sizlere sunuyor. Son basamakta ise birinci iki kademedeki ayrıcılıklar, genişletilmiş demo sürümleri, bulut üzerinden oyun oynama ve PS1, PS2, PS3 ve PSP oyunlarına geriye dönük uyumluluk ile ulaşabilceğiniz bir sistem sunacak.

Bahsedilmesi gereken en kıymetli ayrıntılardan biri de sunulacak oyun kütüphanesinde God of War, Spider-Man ve öteki birinci parti PlayStation oyunlarının yer almayacağı. En azından bu şekil büyük imaller makul bir müddetliğine platformda yer almayacak. Bloomberg’deki habere nazaran Sony, PS Plus ve PS Now sistemlerini birleştirecek ve PS Plus ismi kalırken PS Now markası yavaşça silinecek.

Şimdilik bu bilgiler Sony tarafından onaylanmadı fakat Sony’nin bu türlü bir sistem üzerinde çalıştığını biliyorduk ve Bloomberg’in haberleri genelde hakikat çıkar. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca da Sony bu haberdeki yeniliklere ipucu olabilecek birkaç şey denemişti. Kısaca yakın bir tarihte resmi duyuru göreceğiz üzere duruyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli