e
sv

PS5 İçin Soğutuculu Samsung 980 Pro Modeli Geliyor

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Samsung’un 980 Pro PCIe 4.0 SSD’nin yeni bir sürümü, yakında pasif soğutmalı dizaynıyla birlikte piyasaya çıkacak. Bildiğiniz üzere PlayStation 5 konsollara harici bir SSD takmak mümkün ve Sony tarafından kesinlikle bir soğutucu kullanılması öneriliyor. 980 Pro’nun soğutmalı sürümü ise PS5’in kısıtlı hava akışı ortamında sürücüyü soğutmak için tasarlanmış kalın bir metal soğutucuyla gelecek.

Yeni Samsung 980 Pro, mat siyah kaplamaya sahip olağan 980 Pro ve öteki Samsung SSD’lere çok benziyor. Soğutucu, SSD’nin üst kısmında görünen dört boşluk ile şoförün hem altında hem de üstünde soğutma sağlayacak.

Ayrıyeten soğutucunun PS5’in M.2 genişletme yuvası için özel olarak tasarlandığını belirtmekte yarar var. PS5’in genişletme yuvası hayli dar bir alana sahip ve her SSD için uyumluluk sağlamıyor. Samsung’un yeni soğutması ise performansın kıymetli olduğu uzun oyun müddetleri için faydalı olacak ve sürücüyü saatlerce serin tutacak.

Pasif soğutmalı 980 Pro, PCIe Gen 4 arabiriminde 7000 MB/sn’ye kadar azamî okuma suratı ve 5100 MB/sn’ye varan yazma suratlarıyla standart sürümdeki özelliklerini koruyor. Şoför, NVMe 1.3c protokolünde çalışıyor ve 24 mm x 80 mm x 8,6 mm boyutlarında. Yani SSD’yi takmak için 2280 yahut daha büyük ölçülerdeki bir M.2 yuvası gerekli.

Samsung, PS5 boyutlarına uygun tasarlamış olsa da elbette yeni SSD’leri bilgisayarlarda kullanmak mümkün. 980 Pro’nun yeni sürümü 1 TB ve 2 TB kapasitelerde gelecek. 1 TB model 249.99 dolar ve 2 TB kapasiteli sürüm 449.99 dolardan satışa çıkacak. Son olarak, satışların 29 Ekim’de başlamasının planlandığını belirtelim.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli