e
sv

Radeon RX 6000S Serisi Yakında Gelebilir

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

NVIDIA’nın masaüstü platformun yanı sıra dizüstü bilgisayarlar için yeni taşınabilir GPU’lar hazırladığından haberdarız. Teze nazaran AMD cephesi de taşınabilir grafik tarafında kimi yenilikler yapmaya hazırlanıyor.

Yakında Radeon RX 6000S serisi taşınabilir ekran kartları piyasaya çıkabilir ve bunların mevcut çiplerin bir yenilemesi olduğu söyleniyor. Yeni grafik işlemcilerinin sonunda “S” ibaresini görebiliriz ve bu yenilemeyi NVIDIA MUHTEŞEM serisine benzetebiliriz.

Birinci olarak, AMD’nin yakın vakitte bir şoförde ortaya çıkan RX 6500M ve RX 6300M ​​grafiklerini şimdi piyasaya sürmediğini hatırlatalım. Bu nedenle RX 6000 taşınabilir serisinin tüm segmentleri için yeni kartlar beklemek yanlışsız olmaz.

Daha evvel AMD’nin Navi 2X GPU’larını TSMC N6 süreç teknolojisiyle yenileyebileceğini konuşmuştuk ve bu çeşit GPU’ları masaüstü platformda bekliyorduk. Şirketin bu adımları dizüstü bilgisayarlar için atma ihtimali var ve şimdi hiçbir şey netleşmiş değil.

AMD RDNA 2 TSMC N6 yenilemesi, N7 süreç teknolojisine kıyasla güç verimliliğini ve frekanslarını güzelleştirebilir. TSMC’ye nazaran bu teknikle birlikte N7’ye nazaran %18 daha yüksek mantıksal yoğunluk sunulabiliyor ve N7 teknolojisi ile büsbütün uyumlu. Tekrar hatırlatmak gerekirse, birebir üretim teknolojisi Intel Arc Alchemist GPU’ları tarafından da kullanılacak.

AMD, Radeon RX 6000S serisini Ocak ayında beklediğimiz Ryzen 6000 “Rembrandt” APU’larla birlikte piyasaya sürebilir. Öte taraftan NVIDIA’nın RTX 3080 Ti ve RTX 3070 Ti üzere yeni taşınabilir sürümler duyurmasını bekliyoruz. Intel de yılın birinci çeyreğinde Arc Alchemist taşınabilir GPU’larını tanıtmaya hazırlanıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli