e
sv

Resmi Apple patentlerine nazaran Apple Car bu türlü görünecek

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

İngiliz araç kiralama şirketi Vanarama, Apple’ın şimdiye kadar aldığı patentlerden ve şirketin tasarım ideolojisinden yola çıkarak Apple Car’ın en gerçekçi konsept imajlarını oluşturdu.

Apple Car nasıl olacak?

Apple’ın şoförsüz araba projesi adeta bir sır üzere saklansa da teknoloji devinin şimdiye kadar almış olduğu patentler, arabayla ilgili birtakım ipuçları da vermiyor değil. O denli ki mevcut patentler, koltukların 360 derece dönerek iç yeri oturma odası tertibine dönüştürecek bir forma sahip olacağını gösteriyor.

Apple Car’a ilişkin iç yer çizimleri ortasında dikkat çeken başka ayrıntılar ortasında ise direksiyon simidine yerleşik Siri ekranı ve ön paneli uzunluktan boya kaplayan gösterge ve multimedya ekranı bulunuyor.

Apple patentlerinden ilham alan öteki alanlar ortasında, biniş sırasında tavan boşluğunu artıran kepçeli pencerelerle yolcu hareketi ve yükleme için daha fazla esneklik sunan kapı tasarımı yer alıyor.

Apple Car’a ilişkin çizimlerde iPhone ve Mac bilgisayarlara ilişkin ikonik öğeler de kendine yer bulmuş. O denli ki kapı kollarının iPhone düğmelerine emsal tasarımı ve havalandırma ızgaralarındaki Mac Pro esintileri dikkatlerden kaçmıyor.

2025’te tanıtılabilir

Geçtiğimiz ay paylaşılan raporlar, Apple’ın direksiyonu yahut pedalları olmayan büsbütün otonom gidebilen bir otomobil tasarlamak istediğini ortaya koymuştu. Lakin tekrar de insanların acil durumlarda müdahale edebilmesi için bir direksiyon simidinin arabaya yerleştirilmesi Apple kanadında tartışma konusu. Mevcut raporlar Apple Car’ın 2025’te duyurulabileceğine işaret ediyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli