e
sv

RTX 2060 12 GB Performans Testine Girdi

avatar

Mehmet

  • e

    Mutlu

  • e

    Eğlenmiş

  • e

    Şaşırmış

  • e

    Kızgın

  • e

    Üzgün

NVIDIA’nın üretim ortakları 7 Aralık prestijiyle özel soğutmalı GeForce RTX 2060 12 GB ekran kartlarını piyasaya sürmeye başladı. Hong Kong’daki tanınan bir BT mecmuası olan PC Market ise yenilenen Turing dayanaklı kartın birinci incelemelerini yayınladı.

Birtakım üretim ortaklarına nazaran bu kartlar daha çok madencilere yönelik olarak geliştirildi. NVIDIA’nın yeni hazırladığı 12 GB’lık sürümü GeForce RTX 2060 MUHTEŞEM ve GeForce RTX 2060’ın bir karışımı olarak tanımlayabiliriz.

PC Market, inceleme için Zotac’ın Gaming GeForce RTX 2060 Twin Fan 12 GB modelini kullanmış. Bu kart, Micron’un 14 Gbps süratte çalışan 16Gb MT61K512M32KPA-14C GDDR6 yongalarını kullanıyor.

Test sisteminde Core i5-11600K işlemci, ASUS ROG Maximus XIII Hero anakart ve 16 GB (2x8GB) Kingston HyperX Predator DDR4-3200 bellekler yer aldı. Haber kaynağı, testlerini Windows 11 üzerinde NVIDIA GeForce Game Ready 497.07 WHQL şoförü ile gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Radeon RX 6600 XTGeForce RTX 2070 MuhteşemGeForce RTX 3060GeForce RTX 2060 12GB
Back 4 Blood182172158142
Battlefield 204240887775
Cyberpunk 2077N/A9410081
Tom Clancy’s The Division 210710110090
Far Cry 678817568
Marvel’s Guardians of the Galaxy45656751
Metro Exodus Enhanced Edition68757163
Myst149129115102
Watch Dogs: Legion11606658

Performans hakkında genel bir fikir edinmek için dört ekran kartının 1080p sonuçlarının ortalamasını alalım. GeForce RTX 3060 ve GeForce RTX 2070 MUHTEŞEM, GeForce RTX 2060 12GB’tan sırasıyla ortalama %14 ve %17 daha süratliydi. Yeni kart ayrıyeten Radeon RX 6600 XT’den ortalama %20 daha yüksek performans sağladı. Son olarak, yeni kartın tüm teknik özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

GeForce RTX 2060 MUHTEŞEMGeForce RTX 2060 12 GBGeForce RTX 2060 6 GBGeForce RTX 3060 TiGeForce RTX 3060
MimariNVIDIA TuringNVIDIA TuringNVIDIA TuringNVIDIA AmpereNVIDIA Ampere
PCBPG150PG161PG160PG190/PG142PG190
GPU12nm TU106-41012nm TU10612nm TU106-3008nm GA104-2008nm GA106-300
Boost Saati
1650 MHz

1650 MHz

1680 MHz

1665 MHz

1777 MHz

CUDA, RT ve Tensor
Çekirdekleri
2176 : 64 : 136

2176 : 64 : 136

1920 : 48 : 120

4864 : 38 : 152

3584 : 28 : 112

Bellek
8 GB GDDR6

12 GB GDDR6

6 GB GDDR6

8 GB GDDR6

12 GB GDDR6

Bellek Saati
14 Gbps

14 Gbps

14 Gbps

14 Gbps

15 Gbps

Bellek Veriyolu
256-bit

192-bit

192-bit

256-bit

192-bit

Bant Genişliği
448 GB/s

336 GB/s

336 GB/s

448 GB/s

360 GB/s

TGP/TBP
175W

185W

160W

200W

170W

Liste Fiyatı
399 dolar

349 -> 299 dolar

399 dolar

329 dolar

Çıkış Tarihi9 Temmuz 20197 Aralık 202114 Ocak 20192 Aralık 2020Şubat 2021
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli