e
sv

Rusya’da birinci Omicron hadisesi açıklandı

avatar

Mehmet

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Güney Afrika’da ortaya çıkan ve kısa müddette pek çok ülkeye yayılan Omicron varyantı artık de Rusya’ya sıçradı. Yolcu trafiğimizin yüksek olduğu ülkelerden Rusya’da ve hudut ülkemiz Yunanistan’da birinci Omicron hadiselerini bildirildi. Türkiye’de ise şimdi resmi olarak Omicron hadisesi tespit edilmedi. Lakin Belçika ve Tunus’ta tespit edilen Omicron olaylarının Türkiye’den geldiği açıklanmıştı.

Rusya İnsan Sıhhati ve Tüketici Haklarını Muhafaza Servisinden yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika’dan dönen iki bireyde Omicron varyantına rastlandığı bildirildi. Açıklamada, Rusya nüfusunun Omicron varyantından korunması için gerekli tüm tedbirlerin alınacağı kaydedildi. Yaklaşık 144 milyon nüfuslu Rusya’da 282 binden fazla kişinin hayatına mal olan Covid-19, bugüne kadar 9,8 milyon şahısta görüldü.

Tunus’taki birinci Omicron hadisesi İstanbul’dan giden yolcuda tespit edildi

Tunus’un Covid-19 şurasında misyonlu Dr. Hachemi Louzer tarafından yapılan açıklamaya göre 3 Aralık 2021’de İstanbul’dan Tunus’a uçakla seyahat eden 23 yaşındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşı bir yolcunun Covid-19 testi olumlu çıktı. Mutasyon testi için Tunus’taki Pasteur Halk Sıhhati Enstitüsü’nde incelemeler yapıldı ve bu yolcunun Omicron varyantı taşıdığı tespit edildi. Böylece Tunus’ta birinci sefer Omicron varyantı bildirildi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli